Κεντρική Basket League Αγώνες Περιστέρι – Πανιώνιος 74-71

Περιστέρι – Πανιώνιος 74-71

peristeri2

Τι κι αν αγωνίστηκε χωρίς τον ηγέτη του, Ράιαν Χάροου, τι κι αν βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο στην τέταρτη περίοδο, το Περιστέρι απέδειξε για ακόμα μία φορά ότι είναι φτιαγμένο για μεγάλα πράγματα, έδειξε χαρακτήρα κι επικράτησε εντός έδρας του Πανιωνίου με 74-71, για την ένατη αγωνιστική της Basket League.

Οι Περιστεριώτες ανέβηκαν στο 8-1 κι έδωσαν συνέχεια στην εντυπωσιακή πορεία τους, την ώρα που ο Ιστορικός, ο οποίος παρατάχθηκε χωρίς τον Ντόρσεϊ κι  “αυτοκτόνησε” στα τελευταία λεπτά, υποχώρησε στο 3-6

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν ο Μπέντιλ, ο οποίος πήρε όλες τις κρίσιμες προσπάθειες στα τελευταία λεπτά, μετρώντας 13 πόντους και 10 ριμπάουντ. Στους 19 πόντους σταμάτησε ο Γκρέι, ο οποίος ήταν εξαιρετικός στο πρώτο ημίχρονο, αλλά δεν μπόρεσε να δώσει βοήθειες στο δεύτερο. Από πλευράς ηττημένων, ξεχώρισε ο Μπέρι με 27 πόντους.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι εξαρχής, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χεράκι-χεράκι και να αδυνατούν να πάρουν διαφορά ασφαλείας. Το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε το Περιστέρι μπροστά στο σκορ με 21-18, με τους Περιστεριώτες να διατηρούν το προβάδισμα μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (38-34), χάρη τον επιθετικό οίστρο του Γκρέι.

Ο Πανιώνιος ανέβασε στροφές στην τρίτη περίοδο, έφερε το παιχνίδι στα ίσια (43-43), ενώ έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο, όντας πίσω στο σκορ μόλις με έναν πόντο (52-51). Η αντεπίθεση της ομάδας του Οικονόμου συνεχίστηκε στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Με σερί 9-0, ο Ιστορικός ξέφυγε με 52-60 στο 33′, δείχνοντας ικανός να φύγει με το “διπλό” από το Περιστέρι, ωστόσο οι γηπεδούχοι είχαν διαφορετική άποψη, καταφέρνοντας να φέρουν το παιχνίδι στα ίσια (69-69) με τρίποντο του καθοριστικού Μπέντιλ στο 39′.

Ο Πανιώνιος προηγήθηκε με 69-71, αλλά το Περιστέρι έπαιξε εξαιρετικές άμυνες, ο Μπέντιλ έβαλε πέντε προσωπικούς πόντους (ένα δίποντο και 3/4 βολές) κι έκανε το 74-71, με τον Σίνγκλερ να αστοχεί στο τρίποντο που θα έστελνε το παιχνίδι στην παράταση.

Tα δεκάλεπτα: 21-18, 38-34, 52-51, 74-71.
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Πεδουλάκης): Βασιλόπουλος 6 (1), Γκρέι 19 (8/12 δίποντα, 1/5 τρίποντα), Σίρκο 12 (2), Ντάνιελ 8 (6 ριμπάουντ), Κάλαχαν 10 (1 τρίποντο, 6 ασίστ), Μουράτος 2, Σκορδίλης 4, Αγραβάνης, Μπέντιλ 13 (1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ).
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Οικονόμου): Παπαντωνίου 7 (1/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 5 λάθη), Μπέρι 27 (6/13 τρίποντα), Τέιλορ 8 (14 ριμπάουντ), Χάρις 9 (3), Σίνγκλερ 16 (3/4 τρίποντα, 7 ριμπαόυντ), Καμαριανός, Δίπλαρος 2, Καμπερίδης, Όστιν 2.