Κεντρική Basket League Αγώνες Λαύριο – ΠΑΟΚ 64-77

Λαύριο – ΠΑΟΚ 64-77

goss paok aris

Η διακοπή του πρωταθλήματος δεν επηρέασε τον ΠΑΟΚ. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης πέρασε αλώβητη κι από το Λαύριο, επικρατώντας της τοπικής ομάδας με 77-64, για την όγδοη αγωνιστική της Basket League. Οι “ασπρόμαυροι” ανέβηκαν στο 5-3, ενώ η ομάδα του Χρήστου Σερέλη υποχώρησε στο 3-5.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν ο Γκος με 25 πόντους. Ο Αμερικανός γκαρντ εκτέλεσε το Λαύριο, ευστοχώντας σε 5 τρίποντα. Από πλευράς ηττημένων, ξεχώρισε ο Λαμπ με 18 πόντους.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε αποφασισμένος να “καθαρίσει” το παιχνίδι από νωρίς και προηγήθηκε με 0-16 στο 6′! Το Λαύριο προσπάθησε να αντιδράσει, μείωσε σε 9-20 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, ενώ εξαπέλυσε μία τρομερή αντεπίθεση στη δεύτερη περίοδο.

Ο Ντορόν Λαμπ τα έβαζε από παντού, με τους γηπεδούχους να καταφέρνουν να πλησιάσουν στο καλάθι στο τέλος του ημιχρόνου (38-40).

Οι Θεσσαλονικείς μπήκαν δυνατά, πάντως και στο δεύτερο ημίχρονο και με σερί 6-0, ξέφυγαν με 38-46. Ο Γκος έκανε σπουδαία δουλεία, έχοντας για άξιο συμπαραστάτη τον Μορέιρα, με τη διαφορά να ανεβαίνει σε διψήφια επίπεδα (47-59) στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Ο Δικέφαλος του Βορρά διατήρησε με άνεση μία διαφορά ασφαλείας στην τέταρτη περίοδο κι έφτασε άνετα στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 9-20, 38-40, 47-59, 64-77
ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Μιλόσεβιτς 11 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Κακλαμανάκης 4, Νίξον 10 (3/7 σουτ, 6 ασίστ), Τζόουνς, Λαμπ 18 (3/6 τρίποντα), Μαστρογιαννόπουλος, Λούντζης 5 (1), Περράκης, Κουζέλογλου 3 (1), Μέλσον 9 (3/7 σουτ), Οντιάσε 4
ΠΑΟΚ: Χρυσικόπουλος 8, Αθηναίου 3 (1/5 τρίποντα), Τέπιτς 2, Γκος 25 (5), Μορέιρα 15 (5/7 δίποντα, 5/9 βολές, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ζάρας 5 (1), Κόνιαρης 3 (1), Σχίζας 2, Γκάρετ 3, Χάτσερ 7, Τζόουνς 4

Παπαπέτρου: «Η σειρά ξεκινάει τώρα»

Νίκη στο Βελιγράδι, ήταν το σύνθημα από τον Ιωάννη Παπαπέτρου. Ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη…