Κεντρική Basket League Αγώνες Ήφαιστος Λήμνου – Προμηθέας Πατρών 82-67

Ήφαιστος Λήμνου – Προμηθέας Πατρών 82-67

ifaistos

Ο Ήφαιστος Λήμνου δεν χάνει στην έδρα του! Η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου έκανε το 4/4 στο νησί, επικρατώντας άνετα και του Προμηθέα με 82-67, για την όγδοη αγωνιστική της Basket League. Έτσι, οι νησιώτες ανέβηκαν στο 4-4, παραμένοντας σταθερά στην πρώτη οκτάδα, ενώ οι Πατρινοί υποχώρησαν στο 5-3.

Πρώτοι σκόρερ για του νικητές οι Γκότσερ και Μανωλόπουλος που πέτυχαν από 13 πόντους, ενώ ο Φρεϊμάνις πρόσθεσε άλλους 12. Από τους Πατρινούς ξεχώρισε ο Λίποβι που σκόραρε 17 πόντους.

Στα ξεκίνημα της αναμέτρησης οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο στο σκορ χωρίς κάποια να καταφέρει να πάρει κάποιο προβάδισμα με τον Προμηθέα να προηγείται με 16-11 4’38” πριν από το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμό σε εκείνο το σημείο και με ένα σερί 5-0, με κύριο εκτελεστή τον Μανωλόπουλο, πήραν το προβάδισμα και έκλεισαν το δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 23-18. Στην δεύτερη περίοδο ο Ήφαιστος ξεκίνησε από εκεί που σταμάτησε και ανέβασε ακόμη περισσότερο τον ρυθμό, με τον Φρεϊμάνις να μπαίνει στην εξίσωση μαζί με τον Μανωλόπουλο, και να “εκτελούν στο καλάθι του Προμηθέα. Οι Πατρινοί ήταν πολύ άστοχοι, με μόλις 28% ευστοχία στα σουτ, με την ομάδα της Λήμνου να παίρνει σημαντική διαφορά και να κλείνει το ημίχρονο στο +18 (47-29).

Μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου το σκηνικό δεν άλλαξε. Η ομάδα της Λήμνου διατηρούσε σταθερά την διαφορά, με το Προμηθέα να μην βγάζει αντίδραση και να συνεχίζει το κακό ποσοστό στα σουτ και την διαφορά να πηγαίνει στο +20 (67-47) στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Η τελευταία περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τους γηπεδούχους να παραμένουν σταθεροί και να μην χαλαρώνουν καθόλου και τον Προμηθέα να προσπαθεί να αντεπιτεθεί, αλλά να έχει καταλάβει την έκβαση του αποτελέσματος και τελικά το σκορ της αναμέτρησης να κλείνει στο 82-67.

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 47-29, 67-47, 82-67
Ήφαιστος Λήμνου (Σ. Μανωλόπουλος): Γκότσερ 13, Έβανς 9, Γουίγκινς 3, Μπρέιζελτον 11, Φρεϊμάνις 12, Μανωλόπουλος 13, Μούρτος 3, Σταμάτης 3, Γόντικας 7, Σμιθ 8.
Προμηθέας Πατρών (Μ. Γιατράς): Γκίκας 2, Μέιερ 5, Λίποβι 17, Παρκς 6, Μπράουν 5, Σαλούστρος 3, Οντούμ 4, Τσαϊρέλης 9, Γερομιχαλός 8, Σανδραμάνης 3, Έλις 5