Κεντρική Basket League Αγώνες Κολοσσός Ρόδου – Ολυμπιακός 67-86

Κολοσσός Ρόδου – Ολυμπιακός 67-86

olympiakos

Εύκολο απόγευμα για τον Ολυμπιακό στην Ρόδο, με τους “ερυθρόλευκους” να κερδίζουν με σκορ 67-86 τον Κολοσσό για την ένατη αγωνιστική της Basket League, χωρίς να εντυπωσιάζουν με την απόδοση τους και με απόντες τους Βασίλη Σπανούλη και Γιώργο Πρίντεζη. Αυτή ήταν η όγδοη νίκη για την ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ που ανέβηκε στο 8-1, με το σύνολο του Κώστα Φλεβαράκη να παραμένει στην τελευταία θέση της κατάταξης (1-8), με μόλις μόλις μία νίκη σε εννιά παιχνίδια.

Κορυφαίος της αναμέτρησης ο Νίκολα Μιλουτίνοφ, ο οποίος πέτυχε 14 πόντους με 7/10 δίποντα και μάζεψε 7 ριμπάουντ, με τον Γκος να προσθέτει άλλους 17 και να δίνει 4 ασίστ. Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Μαυροειδής με 13 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Ο Ολυμπιακός μπήκε χαλαρά στην αναμέτρηση, χωρίς να ανεβάζει τον ρυθμό στο παιχνίδι και αν και είχε το προβάδισμα στο σκορ ο Κολοσσός δεν τον άφηνε να ξεφύγει, με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο +4 για τους φιλοξενούμενους (15-19). Στην δεύτερη περίοδο οι “ερυθρόλευκοι” ανέβασαν ρυθμό και εκμεταλλεύτηκαν το “ανοιχτό” γήπεδο, με τους ΛεΝτέι και Τουπάν να κυριαρχούν και τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 29-40.

Στην ανάπαυλα του ημιχρόνου, ο Κολοσσός έκανε την αντεπίθεση του και κατάφερε να ρίξει την διαφορά στο -6, τρία λεπτά πριν από το τέλος της περιόδου, όμως το σύνολο του Ντέιβιντ Μπλατ έπαιξε άμυνα και βρήκε εύκολους πόντους, με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου να τους βρίσκει στο +14 (46-60). Στην τελευταία περίοδο ο Ολυμπιακός έκανε διαχείριση της διαφοράς στο σκορ για να φύγει με το διπλό από τη Ρόδο και τον Κολοσσό να προσπαθεί να διεκδικήσει  ότι μπορεί, με το τελικό σκορ της αναμέτρησης να κλείνει στο 67-86.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 29-40, 46-60, 67-86

Κολοσσός (Φλεβαράκης): Μαυροειδής 13(11 ριμπ.(, Ντιγκς 10, Μπράουνινγκ 13(6 ασ.), Γκιμπς 5, Πίνκστον 10, Γεωργάκης, Μπίλις, Τσούπκοβιτς 13(3), Αγγελάκος, Παπαδάκης, Δημάκος 3, Μιροσάβιτς
Ολυμπιακός (Μπλατ): Μπόγρης, Παπανικολάου 6, Γκος 16, Τουπάν 10, ΛεΝτέι 11, Βεζένκοφ 10, Τολιόπουλος 2, Μιλουτίνοφ 14(7 ριμπ.), Μάντζαρης 4, Στρέλνιεκς 8, Τίμα 3, Τσουμάνης 2

Περισσότερα από Δημήτρης Σιαφάκας

Παπαπέτρου: «Η σειρά ξεκινάει τώρα»

Νίκη στο Βελιγράδι, ήταν το σύνθημα από τον Ιωάννη Παπαπέτρου. Ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη…