Κεντρική NBA Άνετα οι Ρόκετς τους Γουόριορς στο ντέρμπι της Δύσης! (vid)

Άνετα οι Ρόκετς τους Γουόριορς στο ντέρμπι της Δύσης! (vid)

james harden 1

Στη “σκιά” της οριστικής αποχώρησης του Καρμέλο Άντονι, οι Χιούστον Ρόκετς συνέχισαν να βρίσκονται σε ανοδικό μονοπάτι, ανεβαίνοντας σιγά-σιγά στην κατάταξη. Οι Τεξανοί νίκησαν άνετα τους Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς με 107-86, στη ρεβάνς των απίθανων, περσινών τελικών της Δύσης, και πέτυχαν την νίκη τους στα τελευταία 8 ματς, επιδιορθώνοντας το τραγικό ξεκίνημά τους τη φετινή σεζόν!

Χρονικό σημείο-κλειδί για τους Ρόκετς ήταν το πρώτο μισό της 4ης περιόδου. Μετά από ένα πολύ θετικό πρώτο ημίχρονο (47-41) και μια εξαιρετική 3η περίοδο (29-22), το προβάδισμα άνοιξε για τα καλά στη συνέχεια, με το Χιούστον να “τρέχει” συνολικό σερί 22-0 και να μετατρέπει το 76-65 σε 97-65, καθιστώντας τα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού ως περιττά!

Ο Τζέιμς Χάρντεν ήταν και πάλι ο πρώτος σκόρερ με 27 πόντους, μόλις 8/23 σουτ κι 7/8 βολές, ο Τζέιμς Ένις ήταν εξαιρετικός με 19 πόντους κι 7/11 σουτ ενώ ο Έρικ Γκόρντον συμπλήρωσε 17 με μέτρια ποσοστά (5/13 σουτ). Η αποδοτικότητα των Ρόκετς δεν μπορεί να χαρακτηριστεί και πολύ υψηλή (40.2% στα σουτ εντός πεδιάς, 34% στο τρίποντο) αλλά η εξαιρετική τους άμυνα ανάγκασε το Γκόλντεν Στέιτ να εκτελέσει μόλις 4/18 τρίποντα και να μοιράσει μόνο 18 ασίστ για 16 λάθη.

Από την άλλη, το Γκόλντεν Στέιτ παρατάχθηκε για 4ο σερί ματς δίχως τον Στεφ Κάρι ενώ αγωνίστηκε στη “σκιά” του πολύ έντονου καυγά ανάμεσα σε Ντουράντ και Γκριν. Ο “KD” ήταν ο κορυφαίος με 20 πόντους κι 8/8 βολές, ο Κεβόν Λούνεϊ σκόραρε 12 πόντους ενώ ο Κλέι Τόμπσον δεν συνδέθηκε ποτέ με το καλάθι (5/16 σουτ). Αυτό, μάλιστα, ήταν μόλις το 2ο ματς, στο οποίο οι Ντουράντ και Τόμπσον αγωνίζονται μαζί και δεν πετυχαίνουν ούτε 1 σουτ πίσω από τα 7.25!

Τα highlights του αγώνα

Μονακό – Φενέρμπαχτσε 93-88 (vid)

Το γύρισε και ισοφάρισε η Μονακό Η Μονακό επικράτησε της Φενέρ με σκορ 93-88 και ισοφάρισε…