Κεντρική Basket League Αγώνες Πανιώνιος – Άρης 70-66

Πανιώνιος – Άρης 70-66

diplaros panionios

Την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα πανηγύρισε ο Πανιώνιος. Η ομάδα του Κρις Χουγκάζ επικράτησε εντός έδρας του Άρη με 70-66 κι απέδειξε ότι θα πουλήσει και φέτος ακριβά το τομάρι της, σε ότι αφορά τη μάχη για την παραμονή στην κατηγορία. Οι δύο ομάδες έχουν πλέον ρεκόρ 1-2, με τους Θεσσαλονικείς να προβληματίζουν σ’ ακόμα ένα παιχνίδι με την απόδοση τους.

Ο Ιστορικός βασίστηκε σε τρεις Αμερικανούς. Ο λόγος για τους Μπέρι (17π., 4ριμπ., 4ασ.), Τέιλορ (16π.,4ριμπ.) και Χάρις (15π., 7ριμπ.), οι οποίοι έκαναν άνω-κάτω την “κιτρινόμαυρη” άμυνα. Από πλευράς ηττημένων, πρώτοι σκόρερ ήταν οι Τζόουνς (11π.) και Μπελ (11π.).

Ο Πανιώνιος είχε το προβάδισμα εξαρχής, με τον Άρη να προσπαθεί να ακολουθήσει στο σκορ. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 24-22 στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ ξέφυγαν ακόμα και 16 πόντους (45-29) στη δεύτερη περίοδο. Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Θεσσαλονικείς προσπάθησαν, μέσα από την άμυνα τους, να επιστρέψουν στο παιχνίδι και το κατάφεραν, μιας και πλησίασαν σε απόσταση βολής (65-64) στο 37′, με τρίποντο του Μποχωρίδη.

Ο Χάρις απάντησε με τρίποντο του Χάρις (68-64) και κατάφερε να κρατήσει τη νίκη μέχρι τέλους, με τους παίκτες του Κρις Χουγκάζ να ξεσπούν σε ξέφρενους πανηγυρισμούς μετά το τέλος του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 24-22, 45-32, 58-49, 70-66.

Παπαπέτρου: «Η σειρά ξεκινάει τώρα»

Νίκη στο Βελιγράδι, ήταν το σύνθημα από τον Ιωάννη Παπαπέτρου. Ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη…