Κεντρική Basket League Παναθηναϊκός Παναθηναϊκός – Ζαλγκίρις Κάουνας 83-87

Παναθηναϊκός – Ζαλγκίρις Κάουνας 83-87

thanasis antetokounmpo panathinaikos zalgiris

Τη δεύτερη του ήττα σε τέσσερα παιχνίδια υπέστη ο Παναθηναίκός, καθώς ηττήθηκε εντός έδρας από τη Ζαλγκίρις Κάουνας με 87-83. Οι “πράσινοι” βρέθηκαν να χάνουν ακόμη και με 15 πόντους, αλλά στην τελευταία περίοδο έκαναν την αντεπίθεση τους. Οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ πέρασαν μπροστά στο σκορ, αλλά “αυτοκτόνησαν” και το ματς πήγε στην παράταση. Οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο ψύχραιμοι στο έξτρα πεντάλεπτο και πήραν τελικά τη νίκη.

Η Ζαλγκίρις ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση και γρήγορα πήρε προβάδισμα έξι πόντων με καλάθι του Ντέιβις (4-10). Ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να αντιδράσει και οι Λιθουανοι προηγήθηκαν με double score (9-18). Οι “πράσινοι” ήταν απελπιστικά άστοχοι στο πρώτο δεκάλεπτο (3/15 σουτ) και η λιθουανική ομάδα δεν δυσκολεύτηκε και κράτησε το προβάδισμα (13-20).

Η κυριαρχία της Ζαλγκίρις συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο και κατάφερε να προηγηθεί ακόμη και με 15 πόντους (17-32)! O Παναθηναϊκός έδειξε σημάδια ζωής και με καλάθι και φάουλ του Νικ Καλάθη έριξε τη διαφορά κάτω από τους 10 (32-41). Ο Ουόλτερς έδωσε λύση για τους Λιθουανούς και με τρίποντο έδωσε ανάσα στην ομάδα του και τελικά οι παίκτες των δύο ομάδων πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ 44-33 υπέρ της Ζαλγκίρις.

Οι Λιθουανοί είχαν τον έλεγχο του ματς μέχρι και τα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου και κράτησαν σταθερά τη διαφορά στους 11 πόντους (37-48). Ο Παναθηναϊκός, όμως, δεν τα παράτησε και με καλάθι του Κιθ Λάνγκφορντ μείωσε σε 53-49. Οι “πράσινοι” έχασαν την ευκαιρία να μειώσουν στο καλάθι και στη συνέχεια με ένα γρήγορο 5-0 βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 58-49.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στο τέταρτο δεκάλεπτο και με πρωταγωνιστή τον Νικ Καλάθη, που πέτυχε έξι συνεχόμενους πόντους, και μείωσε στον έναν πόντο (57-58). Οι “πράσινοι” δεν σταμάτησαν εκεί και με τρίποντο του Ιωάννη Παπαπέτρου πέρασαν μπροστά με 66-64, για πρώτη φορά ύστερα από το αρχικό 4-2.

Η Ζαλγκίρις Κάουνας πήρε ξανά τα ηνία του σκορ (66-69), αλλά ο Νίκος Παππάς ισοφάρισε με τρίποντο. Ο Καλάθης πέτυχε ακόμη ένα καλάθι και έκανε το 71-69 2,11′ υπέρ του Παναθηναϊκού. Ο αρχηγός των “πρασίνων” κέρδισε δύο βολές, δεν κατάφερε να ευστοχήσει, αλλά ο Μήτογλου πήρε επιθετικό ριμπάουντ και ο Καλάθης με τρίποντο έκανε το 74-70.

Ο Ουλανόβας με δύο βολές μείωσε σε 74-72 και ο Ουάιτ με καλάθι στον αιφνιδιασμό ισοφάρισε σε 74-74 39,4΄’ πριν το τέλος. Ο Τζέιμς Γκιστ απάντησε και με ένα εντυπωσιακό κάρφωμα έκανε το 76-74. Η Ζαλγκίρις Κάουνας στην επόμενη επίθεση της κατάφερε να πάρει δύο επιθετικά ριμπάουντ και τελικά σκόραρε και ισοφάρισε σε 76-76 6” πριν το τέλος. Ο Νικ Καλάθης δεν ευστόχησε στο τελευταίο σουτ και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Οι δύο ομάδες πέτυχαν γρήγορα γρήγορα στην παράταση από τέσσερις πόντους και το σκορ έγινε 80-80. Η Ζαλγκίρις Κάουνας στη συνέχεια πέτυχε τέσσερις συνεχόμενους πόντους και προηγήθηκε με 84-80 2,18′ πριν το φινάλε της παράτασης. Οι Λιθουανοί συνέχισαν το σερί τους και με ακόμη ένα καλάθι πήρε “αέρα” έξι πόντων (80-86).

Ο Νικ Καλάθης απάντησε και με τρίποντο μείωσε σε 86-83 56” πριν το τέλος. Ο αρχηγός του Παναθηναϊκού πήρε ακόμη ένα τρίποντο 9’΄πριν τη λήξη, αλλά δεν βρήκε στόχο. Στη συνέχεια, ο Ντέιβις κέρδισε φάουλ ευστόχησε σε μία από τις δύο βολές και διαμόρφωσε το τελικό 87-83.

Τα δεκάλεπτα: 13-20, 33-44, 51-58, 76-76, 83-87
Παναθηναϊκός (Πασκουάλ): Τόμας 6, Λάνγκφορντ 13 (1), Παπαγιάννης, Λάσμε 5, Παπαπέτρου 8 (1), Παππάς 8 (2), Γκιστ 9 (1), Βουγιούκας 4, Λεκαβίτσιους 2, Καλάθης 22 (3), Αντετοκούνμπο 4 (1), Μήτογλου 2
Ζαλγκίρις Κάουνας (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 18, Ουόλτον 5 (1), Ουόλτερς 10 (1), Ουάλκαπ 14, Βέστερμαν 5, Γιανκούνας 4, Μπιρούτις, Μιλάκνις, Ουάιτ 13, Γκριγκόνις, Καβαλιάουσκας 4, Ουλανόβας 11 (1)

Περισσότερα σε Παναθηναϊκός

Μπαρτζώκας: «Θεωρώ πως θα έχουμε τον Παπανικολάου στα επόμενα παιχνίδια»

Στον τρόπο με τον οποίο διαχειρίστηκε η  Μπαρτσελονα το ματς, αναφέρθηκε ο Γιώργος Μπαρτζώ…