Κεντρική Basket League Αγώνες Παναθηναϊκός – Κολοσσός 96-65

Παναθηναϊκός – Κολοσσός 96-65

panathinaikos kolossos rodou calathes

Ο Παναθηναϊκός μετέτρεψε σε προπόνηση ακόμα ένα παιχνίδι για το ελληνικό πρωτάθλημα. Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ διέλυσε εντός έδρας τον Κολοσσό Ρόδου με 96-65, στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι για τα πλέι οφ της Basket League. Οι “πράσινοι” έκαναν άνετα το 1-0 και το Σάββατο (19/5) θα έχουν την ευκαιρία να “σφραγίσουν” την πρόκριση στα ημιτελικά.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Νίκος Παππάς με 16 πόντους, με τον Τσαλμπούρη (12π.) να ξεχωρίζει από τους ηττημένους.

Ο Κολοσσός Ρόδου παρουσιάστηκε ανταγωνιστικός μόνο στο πρώτο πεντάλεπτο του αγώνα, το οποίο βρήκε τον Παναθηναϊκό μπροστά στο σκορ με 12-9. Οι φωνές του Τσάβι Πασκουάλ “ξύπνησαν” τους “πράσινους”, οι οποίοι ανέβασαν στροφές σε άμυνα κι επίθεση, με αποτέλεσμα να ξεφύγουν με νταμπλ σκορ (24-12) στο τέλος της πρώτης περιόδου, χάρη σ’ ένα επιμέρους σκορ 12-3.

Η δεύτερη περίοδος άνηκε αποκλειστικά στο “τριφύλλι”, το οποίο ανέβασε τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους με πρωταγωνιστή τον Νίκο Παππά, ο οποίος ήταν ο κύριος εκφραστής των επιθέσεων της ομάδας του. Στο 14′ οι “πράσινοι” ξέφυγαν με 34-14, με τη διαφορά να ανεβαίνει στους 28 πόντους (51-23) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Το ίδιο σκηνικό και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Παναθηναϊκό να κάνει ότι θέλει το παρκέ και να φτάνει όπως επιθυμεί στο αντίπαλο καλάθι. Ο Κολοσσός Ρόδου δεν μπορούσε να φανεί καθόλου ανταγωνιστικός, με τον Ρίβερς να παίρνει τη σκυτάλη στο σκοράρισμα και να ανεβάζει τη διαφορά στους 40 πόντους (69-29) στο 26′. Το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου βρήκε τον Παναθηναϊκό στο +41 (80-39).

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τους φιλοξενούμενους να βγάζουν περισσότερη ενέργεια στο παρκέ, προκειμένου η διαφορά να μην ξεφύγει ακόμα περισσότερο.

Τα δεκάλεπτα: 24-12, 51-23, 80-39, 96-65.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Σίνγκλετον 10 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα, Γκιστ 2, Λοτζέσκι 8, Καλάθης 3 (4 ριμπάουντ, 11 ασίστ σε 17’52”), Αντετοκούνμπο 9, Ρίβερς 12 (2), Τζέιμς 6 (5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 λάθη), Παππάς 16 (1 τρίποντο, 3 κλεψίματα), Βουγιούκας 8, Λεκαβίτσιους 12 (6/7 σουτ, 4 ασίστ), Όγκαστ 6 (5 ριμπάουντ), Μήτογλου 4 (6 ριμπάουντ).
ΚΟΛΟΣΣΟΣ: Χάρις 11 (4/10 σουτ, 5 ριμπάουντ), Αγγελάκος 3 (1), Σταμάτης, Μπρέι 10 (1), Ράιτ 7 (6 ριμπάουντ), Ουέαρ 5, Σχίζας, Γεωργαλλής, Μπιλλής 10 (2), Παπαδάκης, Τσαλμπούρης 12 (2), Γιανγκ 7.

Μπαρτζώκας: «Θεωρώ πως θα έχουμε τον Παπανικολάου στα επόμενα παιχνίδια»

Στον τρόπο με τον οποίο διαχειρίστηκε η  Μπαρτσελονα το ματς, αναφέρθηκε ο Γιώργος Μπαρτζώ…