Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ρεάλ Μαδρίτης – Ζαλγκίρις Κάουνας 88-81

Ρεάλ Μαδρίτης – Ζαλγκίρις Κάουνας 88-81

anthony randolph real madrid zalgkiris

Σ΄ένα πραγματικό ντέρμπι η Ρεάλ Μαδρίτης κατάφερε να πάρει μία πολύ σημαντική νίκη στη “μάχη”, που δίνει για το πλεονέκτημα έδρας, καθώς κέρδισε εντός έδρας τη Μακάμπι Τελ Αβίβ με 88-81. Μ’ αυτήν τη νίκη η “Βασίλισσα” έπιασε τον Παναθηναϊκό στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά ήταν αρκετά ισορροπημένο και οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ (8-8). Το ντέρμπι ανάμεσα στη Ρεάλ Μαδρίτης και στη Ζαλγκίρις Κάουνας συνέχισε μέχρι και το τέλος του δεκαλέπτου. Η ισπανική ομάδα είχε το προβάδισμα, αλλά οι φιλοξενούμενοι δεν ξεκολλούσαν από πάνω της (19-16).

Οι Λιθουανοί μάλιστα με ένα μικρό 4-0 στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου πήρε και τα ηνία του σκορ (19-20). Το προβάδισμα, όμως, της Ζαλγκίρις δεν έμεινε για πολύ, καθώς η Ρεάλ Μαδρίτης απάντησε με σερί 8-0 και πέρασε ξανά μπροστά (27-20). Το παιχνίδι ήταν πραγματικά συναρπαστικό. Το σκορ άλλαζε συνεχώς χέρια και στο τέλος του ημιχρόνου η Ζαλγκίρις ήταν μπροστά με 3 (41-44).

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο. Η Ρεάλ ήταν καλύτερη στο τρίτο δεκάλεπτο και κατάφερε να ανακτήσει ξανά το προβάδισμα (63-60).  Μέχρι και το τέλος το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο και τελικά όμως η ισπανική ομάδα πήρε τη νίκη με 88-81.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 41-44, 63-60, 88-81
ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Κοζέρ 14 (2), Ράντολφ 6, Ρούντι 7 (1), Ντόντσιτς 11 (2), Ρέγες 16, Καμπάτσο 6 (1), Γιούστα, Κάρολ 10, Ταβάρες 3, Τόμπκινς 8, Τέιλορ 7 (1)
ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 2, Πάνγκος 12 (2), Ούντριχ 5 (1), Γιανκούνας 21, Μασιούλις 2, Μιλάκνις 14 (4), Μίτσιτς 8, Ουάιτ 5 (1), Καβαλιάουσκας 8, Βαλίνσκας 2, Ουλανόβας 2

BCL: Να συνεχίσει το όνειρο θέλει το Περιστέρι

Το Περιστέρι αντιμετωπίζει την Τενερίφη, στον ημιτελικό του F4 του BCL. Το Περιστέρι ανοίγ…