Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Αρμάνι Μιλάνο – Βαλένθια 89-93

Αρμάνι Μιλάνο – Βαλένθια 89-93

mindaugas kuzminskas ax armani milano valencia

Σ΄ένα παιχνίδι, το οποίο δεν είχε κανένα βαθμολογικό ενδιαφέρον, η Βαλένθια κέρδισε εκτός έδρας την Αρμάνι Μιλάνο με 93-89 στο πλαίσιο της 28ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκα. Οι δύο ομάδες ήταν συνεχώς κοντά στο σκορ, αλλά στο τέλος οι “νυχτερίδες’ ήταν αυτές που πανηγύρισαν στο τέλος.

Οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στην επίθεση και το σκορ στα πρώτα λεπτά ήταν αρκετά υψηλό (10-7). Η Αρμάνι Μιλάνο στη συνέχεια ανέβασε την απόδοση της και κατάφερε να αποσπαστεί με εννιά πόντους (20-11). Η Βαλένθια προσπάθησε να ρίξει τη διαφορά και κατάφερε να μειώσει στους 6 (23-17).

Η διαφορά αυτή έμεινε μέχρι και τα μέσα του δεκαλέπτου. Η Βαλένθια βρήκε ρυθμό στα μέσα της περιόδου και έφερε το ματς στα ίσια (34-34). Οι δύο ομάδες παρέμειναν κοντά στο σκορ μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου, με την Αρμάνι όμως να έχει ένα μικρό προβάδισμα τριών πόντων.

Στο δεύτερο ημίχρονο, όμως, τα πράγματα άλλαξαν. Η Βαλένθια ήταν καλύτερη στο τρίτο δεκάλεπτο και με επί μέρους 28-22 σ΄αυτό πήρε το προβάδισμα (60-63). Οι “νυχτερίδες” στο τελευταίο δεκάλεπτο είχε τα ηνία του σκορ. Η Αρμάνι Μιλάνο προσπάθησε στο τέλος να κάνει την ανατροπή, αλλά τελικά οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν με 93-89.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 43-40, 60-63, 89-93
ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Πιανιτζιάνι): Γκάουντλοκ, Μίτσοφ 27 (7), Ταρζέφσκι 5), Κουζμίνσκας 8 (1), Τσιντσιαρίνι 8, ΕμΜπαγιέ 5 (1), Θίοντορ, Μπέρτανς 6 (2), Τζέρελς 17 (3), Γκουντάιτις 13
ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Βιντορέτα): Τόμας 2, Γκαρσία 2, Αμπάλντε 6 (1), Βαν Ρόσομ 11 (3), Ντούμπλιεβιτς 11, Μαρτίνεθ 8 (1), Σαν Εμετέριο 7 (1), Πλάις 11, Σάστρε 9 (1), Γκριν 18 (3), Ντόρνεκαμπ 8 (2)

Μπαρτζώκας: «Θεωρώ πως θα έχουμε τον Παπανικολάου στα επόμενα παιχνίδια»

Στον τρόπο με τον οποίο διαχειρίστηκε η  Μπαρτσελονα το ματς, αναφέρθηκε ο Γιώργος Μπαρτζώ…