Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ρεάλ Μαδρίτης – Φενερμπαχτσέ 83-86

Ρεάλ Μαδρίτης – Φενερμπαχτσέ 83-86

facundo campazzo real madrid fener

Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι η Φενέρμπαχτσε πήρε σπουδαία εκτός έδρας νίκη κόντρα στη Ρεάλ Μαδρίτης με 86-83 για την εικοστή τέταρτη αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, αλλά τελικά η τουρκική ομάδα ήταν αυτή που πανηγύρισε στο τέλος. Μοιραίος για τη “Βασίλισσα” ήταν ο Λούκα Ντόντσιτς, ο οποίος αστόχησε σε τρίποντο στο τελευταίο δευτερόλεπτο. MVP της αναμέτρησης ήταν ο Κώστας Σλούκας.

Εξαιρετικό ήταν το ξεκίνημα της Φενέρμπαχτσε στην Ισπανία, καθώς η τουρκική ομάδα ήταν εξαιρετική σε άμυνα και επίθεση και προηγήθηκε με 12-2! Οι παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβτις συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και κράτησαν σταθερά τη διαφορά σε διψήφια νούμερα (6-16). Η Ρεάλ Μαδρίτης “ξύπνησε” και επέστρεψε στο ματς (20-20).

Η Φενέρμπαχτσε μπόρεσε ξανά στο δεύτερο δεκάλεπτο να πάρει τα ηνία του σκορ (27-32), αλλά και πάλι η Ρεάλ Μαδρίτης βρήκε τις λύσεις και πλησίασε στο σκορ (31-32), ενώ ο Λούκα Ντόντσιτς έβαλε μπροστά τη “Βασίλισσα” (33-32). Η ομάδα της Μαδρίτης κατάφερε να κρατήσει τη διαφορά μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου (45-40).

Η τουρκική ομάδα δεν άφησε για πολύ τα ηνία του σκορ στη Ρεάλ Μαδρίτης και στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου κατάφερε να τα ανακτήσει (56-59). Οι παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβτις κράτησε τη διαφορά των τριών πόντων μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου (65-68).

Η Φενέρμπαχτσε είχε το προβάδισμα και στην τελευταία περίοδο, αλλά 15” πριν το τέλος η Ρεάλ Μαδρίτης με τρίποντο του Ρούντι μείωσε στον έναν πόντο (83-84). Ο Κώστας Σλούκας στη συνέχεια ευστόχησε σε δύο βολές και έκανε το 86-83, ενώ ο Λούκα Ντόντσιτς αστόχησε σε τρίποντο.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 45-40, 65-68, 86-83
ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Κοζέρ 4, Ράντολφ 9 (1), Ρούντι 9 (2), Ντόντσιτς 14 (1), Ρέγες 7, Καμπάτσο 11 (1), Αγιόν 9, Γιούστα, Κάρολ 15 (2), Ταβάρες 1, Τέιλορ 4
ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ομπράντοβιτς): Τόμπσον 6, Μέλι 5, Ουαναμέικερ 2, Σλούκας 20 (4), Νάναλι 16 (4), Γκούντουριτς 3, Βέσελι 2, Κάλινιτς 7 (1), Μουχάμεντ Άλι 3 (1), Ντουβερίογλου 5, Ντατόμε 17 (2)

Μπαρτζώκας: «Θεωρώ πως θα έχουμε τον Παπανικολάου στα επόμενα παιχνίδια»

Στον τρόπο με τον οποίο διαχειρίστηκε η  Μπαρτσελονα το ματς, αναφέρθηκε ο Γιώργος Μπαρτζώ…