Κεντρική Basket League Αγώνες Ολυμπιακός – Κόροιβος 97-76

Ολυμπιακός – Κόροιβος 97-76

olympiakos bc

Το νικηφόρο σερί του σε Ευρώπη και Ελλάδα συνέχισε ο Ολυμπιακός, καθώς επικράτησε εντός έδρας του Κόροιβου με 97-76 για την έβδομη αγωνιστική της Basket League. Στα αξιοσημείωτα της αναμέτρησης ήταν η επανεμφάνιση του Βασίλη Σπανούλη, ο οποίος ξεπέρασε το πρόβλημα του και πλέον βρίσκεται κανονικά στη διάθεση του Γιάννη Σφαιρόπουλου. Κορυφαίος γι ακόμη μία φορά ήταν ο Γιάννις Στρέλνιεκς.

Ολυμπιακός ξεκίνησε εξαιρετικά την αναμέτρηση. Οι “ερυθρόλευκοι” κατάφεραν γρήγορα στα πρώτα λεπτά να ξεφύγουν στο σκορ με οχτώ πόντους (12-4). O Κόροιβος αντέδρασε και με δικό του σερί πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ (15-17). Λίγο πριν τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου στο παρκέ μπήκε και ο Βασίλης Σπανούλης, ο οποίος ξεπέρασε τον τραυματισμό του και επέστρεψε στην αγωνιστική δράση.

Οι φιλοξενούμενοι δεν το έβαζαν κάτω και συνέχιζαν να είναι κοντά στο σκορ και στο δεύτερο δεκάλεπτο (30-27), ενώ με τρίποντο του Σπυριδωνίδη ισοφάρισε (30-30). Ο Ολυμπιακός απάντησε άμεσα με τον αρχηγό του. Ο Βασίλης Σπανούλης πέτυχε το πρώτο του τρίποντο στην αναμέτρηση και έδωσε ξανά το προβάδισμα στην ομάδα του (33-30).

Οι “ερυθρόλευκοι” ανέβασαν την απόδοση τους και με καλάθι του Ιωάννη Παπαπέτρου προηγήθηκε με εννιά πόντους (45-36). Ο Κόροιβος το μόνο που κατάφερε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου ήταν να μειώσει μ΄ακόμη ένα τρίποντο του Σπυριδωνίδη (45-39).

H ομάδα του Πειραιά μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο με σκοπό να “καθαρίσει” το ματς και το έκανε. Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου ήταν εξαιρετική και με καλάθι του Μπράιαν Ρόμπερτς πήραν “αέρα” 17 πόντων (63-46). Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι και ο Ολυμπιακός πανηγύρισε τη νίκη με 97-76.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 45-39, 79-58, 97-76

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Παπαπέτρου 8, Στρέλνιεκς 19 (4/5τρ., 7ασ.), Παπανικολάου 9 (2), Ρόμπερτς 11 (2τρ., 5ασ.), Μπόγρης 1, ΜακΛίν 8, Τολιόπουλος 4 (1), Σπανούλης 13 (3τρ., 5ασ.), Αρσενόπουλος, Αγραβάνης 5 (1), Ουίλτζερ 3, Τόμπσον 16 (2).

Κόροιβος (Καλαμπάκος): Κάρσον 6, Σκουλίδας, Χάινς 8, Ντίκερσον 2, ΝτεΚόζι 18 (1), Πόσλι 19 (3), Μλεντίγιεβις, Αντωνάκης 4, Σαχπατζίδης 7, Σπυριδωνίδης 12 (2), Μπεκρής, Ρούντρι.

ΑΕΚ: Για προβοκάτσια κάνει λόγο η ΚΑΕ

Ανακοίνωση για την τιμωρία στο BCL με τον Προμηθέα έβγαλε η ΚΑΕ ΑΕΚ. Με ανακοίνωση η ΚΑΕ Α…