Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Φενέρμπαχτσε – Ερυθρός Αστέρας 82-56

Φενέρμπαχτσε – Ερυθρός Αστέρας 82-56

fener erithros asteras

Η Φενέρμπαχτσε δυσκολεύτηκε στο πρώτο μέρος, όμως στην επανάληψη πάτησε το γκάζι και “διέλυσε” τον Ερυθρό Αστέρα με 82-56, για την 13η αγωνιστική της Ευρωλίγκα.

Οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν τους αντιπάλους τους και προηγήθηκαν με 9-4, με τις βολές του Λεσόρτ, όμως οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και προσπέρασαν με 17-11 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Οι παίκτες του Ομπράντοβιτς συνέχισαν να ελέγχουν τον αγώνα, όμως οι “ερυθρόλευκοι” δεν τους άφηναν να πάρουν διαφορά ασφαλείας. Ο Ρότσεστ ανέλαβε δράση και έφερε την ομάδα του εκ νέου μπροστά με 28-25, όμως τα “καναρίνια” με σερί 16-5 έκλεισαν το πρώτο μέρος στο +8 (41-33).

H Φενέρμπαχτσε μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο αποφασισμένη να τελειώσει την υπόθεση νίκη και με τους Ντατόμε, Ουαναμέικερ και Βέσελι να κάνουν ότι θέλουν μέσα στο παρκέ κατάφερε να πάρει διαφορά ασφαλείας, 56-40 με τον Αμερικανό. Οι γηπεδούχοι δεν αντιμετώπιζαν πρόβλημα στο να φτάνουν μέχρι το αντίπαλο καλάθι και έφτασαν στο +20 (62-42), με το δίποντο του Ουαναμέικερ, στο 30′. Η απόσταση ανάμεσα στους δύο “μονομάχους” ήταν μεγάλη και οι Σέρβοι δεν μπορούσαν να μπουν εκ νέου στην διεκδίκηση ενός θετικού αποτελέσματος και το μόνο που άλλαζε ήταν η διαφορά. Tα τελευταία λεπτά είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα και η Φενέρμπαχτσε έφτασε στην άνετη επικράτηση.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Βέσελι και Ντατόμε με 15 και 13 πόντους αντίστοιχα, ενώ για τους φιλοξενούμενους διασώθηκαν οι Ντόμπριτς και Ρότσεστ με 15 και 9 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 17-11, 41-33, 62-42, 82-56.
ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ομπράντοβιτς): Τόμπσον 4, Μέλι 10 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μαχμούτογλου, Γουαναμέικερ 13 (2), Σλούκας 2 (5 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Νάναλι 12 (1), Γκούντουριτς 6, Βέσελι 15 (8 ριμπάουντ), Γκιουλέρ 4, Κάλινιτς, Ντίξον 3 (1), Ντατόμε 13 (1).
ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Αλιμπίγεβιτς): Ντάνγκουμπιτς 3 (1), Νταβίντοβατς 1, Λάζιτς, Άντιτς 6, Ντόμπριτς 15 (2), Φελντέιν 6, Γιάνκοβιτς 4, Ρότσεστι 9 (1), Λεσόρ 7 (9 ριμπάουντ), Ένις 3, Γιοβάνοβιτς 2, Μπιέλιτσα.

Περισσότερα από Σπύρος Τζάνης

Μπαρτζώκας: «Θεωρώ πως θα έχουμε τον Παπανικολάου στα επόμενα παιχνίδια»

Στον τρόπο με τον οποίο διαχειρίστηκε η  Μπαρτσελονα το ματς, αναφέρθηκε ο Γιώργος Μπαρτζώ…