Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ζαλγκίρις Κάουνας – Μπάμπεργκ 88-84

Ζαλγκίρις Κάουνας – Μπάμπεργκ 88-84

zalgiris bamberg

Σε ένα πραγματικό ντέρμπι ανάμεσα σε δύο από τις εκπλήξεις της φετινής διοργάνωσης, η Ζαλγκίρις έστω και δύσκολα κατάφερε να πάρει τη νίκη με 88-84 απέναντι στην Μπάμπεργκ, για την 13η αγωνιστική της Ευρωλίγκα και συνέχισε τις πολύ καλές εμφανίσεις.

Οι Γερμανοί ήταν καλύτεροι στα πρώτα λεπτά και με όπλο τους την αμυντική τους λειτουργία προηγήθηκαν με 16-6, χάρη στο καλάθι του Ράιτ στο 7′, όμως οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με συνεχόμενα τρίποντα κατάφεραν να μαζέψουν τη διαφορά και να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο σε απόσταση αναπνοής (22-21). Στη δεύτερη περίοδο το παιχνίδι εξελίχθηκε σε πραγματικό ντέρμπι με το προβάδισμα να αλλάζει χέρια συνεχώς. Οι Λιθουανοί πήραν μία μικρή διαφορά, +5 (35-30) με το δίποντο του Καβαλιάουσκας, όμως οι φιλοξενούμενοι δεν τους επέτρεψαν να ξεφύγουν και μείωσαν άμεσα σε 35-33, με τον Χάκετ. Οι παίκτες του Γιασισκεβίτσιους έβρισκαν τις λύσεις στην πίεση των αντιπάλων τους και κατάφερναν να φτάνουν μέχρι το αντίπαλο καλάθι, όμως το τρίποντο του Λο και ένα δίποντο του Χίκμαν έκλεισαν το πρώτο μέρος με το σκορ στο 50-49.

Οι δύο ομάδες συνέχισαν να συμβαδίζουν και καμία από τις δύο δεν μπορούσε να πάρει διαφορά, όμως η Ζαλγκίρις κατάφερε να ξεφύγει με 10 πόντους (64-54), χάρη στο καλάθι του Μιλάκνις, όμως η Μπάμπεργκ αντέδρασε, έκλεισε την “ψαλίδα” και κατάφερε να ισοφαρίσει σε 72-72, με τον Λο στο 30′. Ο Πάνγκος ανέλαβε δράση στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα και έφερε την ομάδα του μπροστά με 79-74 και σε εκείνο το σημείο φάνηκε πως το ροζ φύλλο αγώνα θα καταλήξει σε λιθουανικά χέρια. Στα υπόλοιπα λεπτά οι γηπεδούχοι είχαν τις λύσεις να φτάσουν μέχρι το αντίπαλο καλάθι και να πάρουν τελικά τη νίκη με 88-84.

Κορυφαίοι για τους νικητές Μιλάκνις και Γιανκούνας 20 και 17 πόντους αντίστοιχα, ενώ στην αντίπερα όχθη ξεχώρισαν οι Ράιτ και Χάκετ με 22 και 17 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 21-22, 50-49, 72-72, 88-84.
ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 4, Πάνγκος 11 (1/3  τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, Τουπάν 1, Γιανκούνας 17 (1/1 τρίποντα), Μιλάκνις 20 (6/9 τρίποντα), Ουάιτ 9 (1/3 τρίποντα),  Καβαλιάουσκας 15 (7/8 βολές), Βαλίνσκας, Ουλανόβας 6.
ΜΠΑΜΠΕΡΓΚ (Τρινκιέρι): Χάκετ 17 (3/4 τρίποντα) Χίκμαν 2, Ράιτ 22 (4/7 τρίποντα), Ζήσης 8 (9 ασίστ), Νίκολιτς 5 (1). Στάιγκερ, Λο (4/6 τρίποντ), Ολίντε, Ρούμπιτ 5 (1), Χέκμαν, Ραντόσεβιτς 11 (4/5 δίποντα).