Κεντρική Basket League Αγώνες Ρέθυμνο – Κολοσσός 69-55

Ρέθυμνο – Κολοσσός 69-55

mixalis liapis kolossos rethymno

mixalis-liapis-kolossos-rethymno

Στην επόμενη φάση των πλέι οφ της Basket League προκρίθηκε το Ρέθυμνο. Η ομάδα του Νίκου Βετούλα επικράτησε εντός έδρας του Κολοσσού με 69-55 στο τρίτο παιχνίδι της σειράς, έκανε το 2-1 και πλέον ετοιμάζεται για τις μάχες με την ΑΕΚ με μειονέκτημα έδρας.

Πρώτοι σκόρερ για τους νικητές ήταν οι Λέμον και Γιαννόπουλος με 20 πόντους έκαστος, ενώ απ΄τους ηττημένους ξεχώρισε ο Βασιλόπουλος με 15 πόντους.

Οι Κρητικοί μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και ξέφυγαν με 22-9 στο πρώτο δεκάλεπτο, με τη δεύτερη περίοδο να ανήκει ολοκληρωτικά στον Κολοσσό, ο οποίος μάζεψε τη διαφορά στο τέλος του ημιχρόνου (37-32). Οι φιλοξενούμενοι έφεραν το παιχνίδι στα ίσια (45-45) στο τρίτο δεκάλεπτο, ωστόσο οι γηπεδούχοι πάτησαν τέρμα το γκάζι, ξέφυγαν με 10 πόντους (59-49) στο 33′ κι έφτασαν άνετα στην τελική επικράτηση.

Τα δεκάλεπτα: 22-9. 37-32, 52-47, 69-55.
ΡΕΘΥΜΝΟ (Βετούλας): Αρνολντ 14(1), Φιτζπάτρικ 3 (1/10 σουτ, 14 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Σάφτενααρ, Τάλτον 10, Λέμον 20, Κώττας, Ραζής, Χριστοδούλου, Καμπερίδης, Παναρετάκης 2, Θεοδωρίδης, Γιαννόπουλος 20(3).
ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Λυκογιάννης): Ρέντικ 10 (1/7 δίποντα, 8/13 βολές), Σαλούστρος 5(1), Αχονεν 10 (2), Βασιλόπουλος 15 (1), Χολ 2, Λιάπης, Τσούκου, Γεωργαλής, Ρέλεφορντ 4 (1/7 σουτ), Αγγελάκος, Παπαδάκης, Γουάτσον 9.