Κεντρική NBA “Ζωγράφισε” ο Γιάννης, αλλά δεν αρκούσε! (vid)

“Ζωγράφισε” ο Γιάννης, αλλά δεν αρκούσε! (vid)

856 1

giannis-antetokounmpo

Οι Μιλγουόκι Μπακς δεν κατάφεραν να “αποδράσουν” με το διπλό από τη “Φίλιπς Αρίνα“, καθώς οι Ατλάντα Χοκς επικράτησαν, με σκορ 111-98. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο πραγματοποίησε άλλη μια σχεδόν άψογη εμφάνιση, αλλά η αδυναμία στην άμυνα και η επιθετική δυστοκία στην τελευταία περίοδο, στοίχισε στα “ελάφια”, τα οποία έχασαν την ευκαιρία να “αναρριχηθούν” στην 4η θέση της Ανατολής.

Ο “Greek freak“, ήταν ξανά ο μπροστάρης των Μπακς, με 33 πόντους, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ. 2 κλεψίματα και 3 τάπες, σε 39 λεπτά συμμετοχής. Σούταρε με 59,1% εντός παιδιάς (13/22), κυρίως με “ματωμένους” πόντους στο ζωγραφιστό, απέναντι στον, κοντύτερο, Κεντ Μπέιζμορ. Παρά την παντοδύναμη φροντ λάιν της Ατλάντα (Μίλσαπ-Χάουαρντ), ο Γιάννης απέδειξε πως αντέχει στους κραδασμούς, επιδιώκοντας συχνά την επαφή, ώστε να πάει στις βολές (7/7), ενώ φυσικά, δεν έχασε την ευκαιρία να σκοράρει στο αγαπημένο του, transition. Εκεί όμως που κρίνονται όλα, στην τελευταία περίοδο, το Μιλγουόκι “μπλόκαρε”, μαζί του και ο Γιάννης.

Η 1η περίοδος θα μπορούσε να χαρακτηριστεί ως ένα παλιό, καλό, shootout. Με τις δύο ομάδες να έχουν εξαιρετικό passing game και να βρίσκουν σουτ υπό πολύ καλές προϋποθέσεις, το δωδεκάλεπτο έληξε με σκορ 36-36! Ο Μάικ Ντανλίβι αποδείχθηκε πως ήταν η ευχάριστη έκπληξη των Χοκς, με 10 πόντους (20 συνολικά στο ματς), ενώ ο Πολ Μίλσαπ ήταν η σταθερή δύναμη, με 11. Ο Αντετοκούνμπο μοίρασε 5 ασίστ και σκόραρε 6 πόντους, για το Μιλγουόκι, που προηγήθηκε με 9-20, δίχως όμως να διατηρήσει το προβάδισμα.

Στο 2ο δωδεκάλεπτο, οι Χοκς ανέβασαν τον ρυθμό, βρίσκοντας εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό, ενώ, τα υψηλά ποσοστά ευστοχίας πίσω από τα 7,25 συνεχίστηκαν (και διατηρήθηκαν έως το τέλος του αγώνα). Ο Γιάννης, σκόραρε 9 πόντους στο διάστημα αυτό, οι συμπαίκτες του όμως, μόλις 8!, με την Ατλάντα να μπλοκάρει αποτελεσματικά τους διαδρόμους προς το καλάθι, αναγκάζοντας τους Μπακς να σουτάρουν, δίχως ιδιαίτερη επιτυχία για τα “ελάφια” (6/19 κατά μήκος του αγώνα). Ως φυσικό επακόλουθο, το ημίχρονο έληξε με σκορ 60-53.

Στην επανάληψη, ήρθε η σειρά του Γιάννη να κυριαρχήσει κατά πάντων. 13 πόντοι στα 10 λεπτά που αγωνίστηκε στην 3η περίοδο, κόβοντας και διεισδύοντας συνεχώς προς το καλάθι. Οι Μπακς ξαναβρήκαν ρυθμό, με τον Τζαμπάρι Πάρκερ να είναι εξαιρετικός στον ρόλο του δημιουργού (9 ασίστ), αλλά όχι και του εκτελεστή (μόλις 4/9 σουτ), ο Γκρεγκ Μονρό έβαλε 13 πόντους, αξιοποιώντας τα high-post splits, τα οποία σχεδιάζει ο κόουτς Κιντ για αυτόν, ενώ ο Μάλκολμ Μπρόγκτνον, απέδειξε ξανά το λόγο που θεωρείται ο 2ος κορυφαίος ρούκι του ΝΒΑ (12 πόντοι συνολικά). Στον αντίποδα, ο Κεντ Μπέιζμορ πήρε το “όπλο” του, όντας εξαιρετικός, με 13 πόντους στην 3η περίοδο, η οποία έληξε με 88-83.

Το φινάλε του ματς δεν ήταν το επιθυμητό για τους Μπακς. Η παρουσία του Ντουάιτ Χάουαρντ (16 πόντοι, 14 ριμπάουντ), εκφόβιζε τα “ελάφια”, αποδεικνύοντας πως ο “Superman” παραμένει ένας ικανότατος “προστάτης” του καλαθιού, ενώ ο Μίλσαπ συνέχισε στον ίδιο ρυθμό (18 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ συνολικά). Οι Χοκς ολοκλήρωσαν τον αγώνα με 13/26 τρίποντα και κατάφεραν να διατηρήσουν σταθερό προβάδισμα έως το τέλος. Ο Γιάννης σκόραρε μόλις 4 πόντους στο διάστημα αυτό, οι συμπαίκτες του δεν στάθηκαν στο ύψος των περιστάσεων και, αναπόφευκτα, το Μιλγουόκι δεν τα κατάφερε.

Στα υπόλοιπα ματς, οι Τζέιμς Χάρντεν και Ράσελ Γουέστμπρουκ φρόντισαν να μην απογοητεύσουν, σημειώνοντας το 12ο και το 20ο τριπλ-νταμπλ τους αντίστοιχα. Οι Τορόντο Ράπτορς “διέλυσαν” τους Νικς, καθώς προηγήθηκαν ακόμη και με 38(!) πόντους, ενώ οι Σικάγο Μπουλς πήραν μεγάλο διπλό στην σκληροτράχηλη έδρα του Μέμφις.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της ημέρας (15/1)

• Μινεσότα Τίμπεργουλβς – Ντάλας Μάβερικς 87-98 (Ντιένγκ 21, Τάουνς 18 / Μάθιους 19, Νοβίτσκι 17)
  • Νιου Γιορκ Νικς – Τορόντο Ράπτορς 101-116 (Άντονι 18, Ρόουζ 16 / Ντερόζαν 23, Κάρολ 20)
  • Μιλγουόκι Μπακς – Ατλάντα Χοκς 98-111 (Αντετοκούνμπο 33, Μονρό 13 / Μπέιζμορ 24, Ντανλίβι 20)
  • Χιούστον Ρόκετς – Μπρούκλιν Νετς 137-112 (Αρίζα 23, Χάρντεν 22 [11 ριμπάουντ, 11 ασίστ] / Μπούκερ 18, Χόλις-Τζέφερσον 14)
  • Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ – Σακραμέντο Κινγκς 122-118 (Γουέστμπρουκ 36 [11 ριμπάουντ, 10 ασίστ], Καντέρ 29 / Κάζινς 31, Γκέι 22)
  • Σικάγο Μπουλς – Μέμφις Γκρίζλις 108-104 (ΜακΝτέρμοτ 31, Γκίμπσον 18 / Κόνλεϊ 28, Γκασόλ 24)
  • Ντιτρόιτ Πίστονς – Λος Άντζελες Λέικερς 102-97 (Χάρις 23, Μόρις 23 / Γουίλιαμς 26, Ράσελ 20)

Οι αθλητικές μεταδόσεις της ημέρας (26/4)

Τα φώτα σε Ολυμπιακό και Περιστέρι Τέσσερα παιχνίδια περιλαμβάνει το σημερινό τηλεοπτικό π…