Κεντρική Basket League ΠΑΟΚ ΠΑΟΚ-Νεπτούνας 82-73

ΠΑΟΚ-Νεπτούνας 82-73

ath 2

ath-2Tα κατάφερε ο ΠΑΟΚ απέναντι στη Νεπτούνας… Ο “Δικέφαλος” επικράτησε των Λιθουανών με 82-73 και έτσι πήρε την έκτη του νίκη σε 12 ματς στο Champions League. Aκολουθεί για τους “ασπρόμαυρους” το εντός έδρας παιχνίδι (18/01) με την Ολντενμπουργκ, ένα ματς που το θετικό αποτέλεσμα είναι -και πάλι- μονόδρομος. Στον αγώνα με την Νεπτούνας έκανε φοβερό δεύτερο δεκάλεπτο ο ΜακΦάντεν που στο ημίχρονο είχε 22 πόντους (συνολικά πέτυχε 31 πόντους)!

Ο ΠΑΟΚ ήταν άστοχος στο ξεκίνημα του αγώνα και η Νεπτούνας προηγήθηκε με 0-6. Ο Κόνιαρης πέτυχε το πρώτο καλάθι του “Δικεφάλου” (3-6) ενώ ο Πέινερς μείωσε σε 5-6. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης πέρασε μπροστά (8-7 με τρίποντο του Κόνιαρη), στην συνέχεια σκόραρε ο Σάιμπερτ (10-7 και μετά 13-10) και ο ΜακΦάντεν “χτύπησε” έξω από τα 6.75 (16-12). Οι Λιθουανοί έβαλαν από… κάτω τον ΠΑΟΚ (16-18) αλλά ο Μιλιένοβιτς στην εκπνοή του πρώτου δεκαλέπτου ισοφάρισε (18-18).

Με σερί 0-4 έγινε το 18-22 υπέρ της Νεπτούνας, ο ΜακΦάντεν διαμόρφωσε το 20-22 ενώ οι Λιθουανοί πέτυχαν δύο σερί τρίποντα (20-28 με 5/7 τρίποντα οι φιλοξενούμενοι). Ο ΜακΦάντεν “ξεκόλλησε” τον “Δικέφαλο” (22-28, μετά 24-28 και αργότερα 26-28 από τον Αμερικανό) και μάλιστα έδωσε το προβάδισμα (29-28 με 14 πόντους του ΜακΦάντεν). Το 29-33 “γράφτηκε” με δίποντο όμως ο ΜακΦάντεν που ήταν “καυτός”, σκόραρε ξανά (31-33). Ο τελευταίος έκανε και το 34-33 (19 πόντους ο Αμερικανός με 8/9 σουτ συνολικά), ο Χρυσικόπουλος διαμόρφωσε το 37-33 με καλάθι και φάουλ ενώ ήταν ο υπεύθυνος και για το 39-33 στο 18′. Ο ΜακΦάντεν “‘έγραψε” -και- το 42-35 και στο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ κέρδιζε 44-35 (ο ΜακΦάντεν 22 πόντους).

Ο “Δικέφαλος” πήρε αέρα 11 πόντων (46-35 και 49-38) ενώ ο Τσόχλας διαμόρφωσε το 51-38. Ο Κλάντον ήταν ο υπεύθυνος για το 53-43, ο Σάιμπερτ πέτυχε υπέροχο καλάθι (56-45) και ο Κλάντον έκανε το 58-45 στο 27′. Το 60-45 έγινε από τον Μιλιένοβιτς, η Νεπτούνας έδειχνε πως δεν μπορούσε να βρει ρυθμό επιθετικά, ήταν αρκετά άστοχη (και έτσι ο ΠΑΟΚ έβρισκε την ευκαιρία να “απομακρυνθεί” στο σκορ) και χρειάστηκαν δύο βολές για να “ξεμπλοκάρουν” οι Λιθουανοί (60-47). Τελικά στο 30′ η ομάδα της Θεσσαλονίκης είχε αέρα 15 πόντων (62-47).

Στα πρώτα δύο λεπτά της τέταρτης περιόδου ο ΠΑΟΚ δεν πέτυχε καλάθι (62-50), η Νεπτούνας μείωσε σε 62-53 αλλά και σε 62-56 (λίγο μετά το 33′) αναγκάζοντας τον Μαρκόπουλο να ζητήσει τάιμ άουτ. Η διαφορά έπεσε κι άλλο (62-57) ενώ ο Χρυσικόπουλος πέτυχε τους πρώτους πόντους των “ασπρόμαυρων” (64-57) στο τελευταίο δεκάλεπτο. Μετά το 64-59 ο Γλυνιαδάκης κέρδισε φάουλ και διαμόρφωσε το 66-59 (36′) αλλά ο Ντρου έφερε τους Λιθουανούς στο -4 (62-66).

Ο Τσόχλας πέτυχε τρίποντο από πολύ μακριά (69-62), πάλι οι φιλοξενούμενοι “απάντησαν” (69-66 στο 38′) ενώ ο ΜακΦάντεν με μια εύστοχη βολή “έγραψε” το 70-66.  Ο Ντρου μείωσε σε 70-68, ο ΜακΦάντεν διαμόρφωσε το 72-68 (39′). Στα 53” υπήρχαν βήματα στην επίθεση των Λιθουανών (καλή άμυνα από την ομάδα της Θεσσαλονίκης), ο ΜακΦάντεν πέτυχε φοβερό τρίποντο (75-68) στα 34” πριν το τέλος και εκεί ουσιαστικά όλα τελείωσαν (τελικό σκορ 82-73).

Δεκάλεπτα 18-18, 44-35, 62-47, 82-73

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Χρυσικόπουλος 9, Κόνιαρης 9 (3), Τσόχλας 5 (1), Μαργαρίτης 3,ΜακΦάντεν 31 (5), Μιλιένοβιτς 6, Γλυνιαδάκης 2, Σάιμπερτ 9 (1), Πέινερς 2, Κλάντον 6

Νεπτούνας (Αντομάιτις): Γκιρτζιούνας 3 (1), Κλιμαβίτσιους 1, Σαρακάουσκας 2, Ντρου 31 (5), Μπάιρον 6 (2), Κάτσινας 4, Τζόνσον 15 (3), Μπελιάουσκας 9, Γκραντ 2