Κεντρική Basket League Άρης Μπάνβιτ-Άρης 95-94

Μπάνβιτ-Άρης 95-94

mats

matsΚρίμα… Ο Άρης αν και προηγήθηκε με 73-78 στα 53” πριν το τέλος του αγώνα (της κανονικής διάρκειας) και με 93-94 στα 26” πριν την λήξη της παράτασης, τελικά έχασε στο έξτρα πεντάλεπτο από την Μπάνβιτ με 95-94 με καλάθι του Ορελικ στην εκπνοή του ματς.

Βέβαια υπήρχε και ο παράγοντας διαιτησία… Μετά από άστοχη βολή του Θίοντορ, στο 1” πριν την λήξη της κανονικής διάρκειας δεν δόθηκε φάουλ υπέρ του Τσαιρέλη (σπρώχτηκε) με το σκορ να είναι στο 78-80, αντίθετα δόθηκε η επίθεση στους Τούρκους που ισοφάρισαν στην εκπνοή (80-80) και ο Ορελικ αστόχησε στην βολή (κέρδισε και φάουλ με το δίποντο που πέτυχε) με αποτέλεσμα το παιχνίδι να οδηγηθεί στην παράταση.

Εκεί τα πράγματα αρχικά δεν εξελίχθηκαν καλά για την ομάδα της Θεσσαλονίκης (είχε τα προβλήματα με τα φάουλ αφού είχαν αποβληθεί οι Κάμινγκς και Ξανθόπουλος) που βρέθηκε να χάνει με 9 πόντους λίγο πριν το 44′ αλλά στο τέλος ο Ορελικ ήταν αυτός που “έγραψε” το 95-94 (υπήρχαν διαμαρτυρίες από πλευράς Άρη στους διαιτητές μετά το τέλος του ματς).

Να σημειωθεί ότι πριν πετύχει δίποντο ο Ορελικ, περίπου 2” πριν το τέλος του αγώνα ο Θίοντορ κόπηκε από τον Μούρτο και αν σκεφτούμε πως το καλάθι του Ντραγκίσεβιτς (το 93-94) “ήρθε” στα 26”, κανονικά ο χρόνος της επίθεσης των Τούρκων είχε λήξει. Αντί αυτού, δόθηκε στην Μπάνβιτ η μπάλα και μετέπειτα ο Ορελικ πέτυχε το νικητήριο καλάθι.

Πέραν όλων των παραπάνω, τραυματίστηκε ο Ζάρας (αποχώρησε υποβασταζόμενος καθώς γύρισε το πόδι του λίγη ώρα πριν το τέλος του αγώνα) και έτσι υπάρχει ένας νέος “πονοκέφαλος” για τον Πρίφτη.

Η Μπάνβιτ προηγήθηκε με 5-3 και ο Ντραγκίσεβιτς διαμόρφωσε το 5-6. Οι γηπεδούχοι πέρασαν ξανά μπροστά (9-6), ο Τζένκινς χρεώθηκε με αντιαθλητικό φάουλ (11-6) και ο Βίντμαρ “έγραψε” το 13-6 αναγκάζοντας τον Πρίφτη να ζητήσει τάιμ άουτ. Ο Γιάνκοβιτς σκόραρε για τρεις (13-9), κάτι ανάλογο μετά έκανε και ο Ζάρας (15-12) ενώ ο Τσαιρέλης με ωραία κίνηση άφησε την μπάλα στο καλάθι (16-14). Οι γηπεδούχοι πήραν ένα +7 (21-14) και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 21-16.

Η Μπάνβιτ ξέφυγε με 10 πόντους (26-16 με 9 λάθη για τους “κίτρινους”), ο Ντραγκίσεβιτς “ξεκόλλησε” τον Άρη (28-18) και στο 13′ το σκορ ήταν 31-20. Το σύνολο του Πρίφτη “ψαλίδισε” την διαφορά (31-25 και 33-27) και ο “Ντράγκι” ήταν ο υπεύθυνος για το 33-30. Δεν υπήρχε ανάλογη συνέχεια για τον Άρη που βρέθηκε πίσω με 43-32 λίγο μετά το 18′ και στο ημίχρονο οι “κίτρινοι” ήταν στο -7 (45-38).

Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου έγινε το 45-40 και το 45-43 (με τρίποντο του Τζένκινς) ενώ ο Θίοντορ έκανε το 47-43 αλλά και το 49-43. Στο 25′ ο Άρης βρισκόταν στο -4 (52-48), σε εκείνο το σημείο τραυματίστηκε ο Θίοντορ (ωστόσο λίγο μετά επέστρεψε στον αγώνα) και ο Κάμινγκς “έγραψε” το 52-50. Ο Καββαδάς ισοφάρισε (52-52), ο Θίοντορ ευστόχησε στο τέλος της επίθεσης των Τούρκων (55-52 με πολύ δύσκολο τρίποντο) αλλά ο Ζάρας “απάντησε” (55-55). Με σερί 5-0 “γράφτηκε” το 60-55 και οι “κίτρινοι” στο 30′ έχαναν με 62-57.

Ο Ντραγκίσεβιτς ήταν ο υπεύθυνος για το 64-59 και ο Κάμινγκς πέτυχε τρίποντο (66-62) ενώ σε εκείνο το σημείο δόθηκαν συνεχόμενα φάουλ κατά του Άρη (67-62 με διαμαρτυρίες από πλευράς “κιτρίνων” που είχαν φτάσει τα πέντε φάουλ στην περίοδο). Η ομάδα της Θεσσαλονίκης βρέθηκε στο -1 (67-66), στο 35′ το σκορ ήταν 69-68 και χρεώθηκε με φάουλ ο Καββαδάς (70-68). Ο Κάμινγκς διαμόρφωσε το 70-70, οι γηπεδούχοι πέτυχαν τρίποντο (73-70) και ο Σίμτσακ ευστόχησε σε δίποντο (73-72 στο 37′). Ο Κάμινγκς “χτύπησε” από τα 6.75 (73-75) και ο Τζένκινς “έγραψε” το 73-77 λίγο πριν το 39′.

Στα 53” πριν το τέλος του αγώνα ο Κάμινγκς “έγραψε” το 73-78, μετά έγινε το 75-78 (ακολούθησε άστοχο τρίποντο του Ζάρα) και στα 14” ο Θίοντορ κέρδισε φάουλ μειώνοντας σε 77-78. Στα 7” ο Τζένκινς έκανε το 77-80 ενώ στα 6” ο Θίοντορ “έγραψε” το 78-80 αφού αστόχησε σε μια βολή. Στο 1” η μπάλα δόθηκε στους Τούρκους (και όχι φάουλ υπέρ του Άρη και συγκεκριμένα υπέρ του Τσαιρέλη) μετά την άστοχη βολή και στην εκπνοή του αγώνα ο Ορελικ έκανε το 80-80, κέρδισε και φάουλ αλλά αστόχησε με αποτέλεσμα το ματς να “πάει” στην παράταση (80-80)!

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 84-80 και 87-82 ενώ ο Ορελικ έκανε το 88-82. Στο 43′ ο Ζάρας χτύπησε, το ματς συνεχίστηκε και ο Ορελικ “χτύπησε” από τα 6.75 (91-82). Στο 44′ το σκορ ήταν 93-84, ο Άρης πάτησε γκάζι και στα 35” πριν το τέλος οι “κίτρινοι” μείωσαν σε 93-94. Ο Ντραγκίσεβιτς έδωσε το προβάδισμα (93-94 στα 26”) και στην εκπνοή ο Ορελικ διαμόρφωσε το 95-94 δίνοντας την νίκη στην Μπάνβιτ (σχεδόν 2” πριν την λήξη ο Θίοντορ κόπηκε από τον Μούρτο αλλά η μπάλα δόθηκε για τους Τούρκους που είχαν ξεκινήσει την επίθεσή τους στα 26”).

Δεκάλεπτα: 21-16, 45-38, 62-57, 80-80 (κανονική διάρκεια), 95-94 (παράταση)

Μπάνβιτ (Φιλιπόφσκι): Μούριτς, Κούλιγκ 15, Γκετσίμ 3 (1), Γκοκάλπ, Ορελικ 17 (3), Βίντμαρ 9, Τσάπελ 9 (1), Κορκμάζ 20 (4), Θίοντορ 22 (1)

Άρης (Πρίφτης): Ξανθόπουλος 2, Τσαιρέλης 2, Τζένκινς 18 (2), Κάμινγκς 19 (3), Ζάρας 12 (2), Μούρτος, Σίμτσακ 6, Μπάκνερ, Γιάνκοβιτς 5 (1), Καββαδάς 10, Ντραγκίσεβιτς 20 (3)

Περισσότερα από Νίκος Δραγόλιας
Περισσότερα σε Άρης

A1 Γυναικών: Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός στην τελική μάχη για το πρωτάθλημα

Σήμερα η τελευταία πράξη στο πρωτάθλημα της Α1 Γυναικών. Στην αίθουσα 5 του ΣΕΦ θα κριθεί …