Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Αρμάνι Μιλάνο – Ρεάλ Μαδρίτης 90-101

Αρμάνι Μιλάνο – Ρεάλ Μαδρίτης 90-101

real 2

real

Την τρίτη της νίκη στην φετινή Ευρωλίγκα, πέτυχε η Ρεάλ Μαδρίτης, η οποία επικράτησε εκτός έδρας της Αρμάνι Μιλάνο με 90-101. Στο 3-1 βρίσκονται οι “μερένχες”, ενώ η ομάδα του Μιλάνο είναι στο 2-2.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Ράντολφ με 20 πόντους και 14 ριμπάουντ, ενώ οι Γιούλ και Χάντερ είχαν από 18 έκαστος.

Οι δύο ομάδες  ήταν κοντά στο σκορ, με την Ρεάλ να είναι αυτή που έχει το προβάδισμα και την ομάδα του Γιάσμιν Ρέπεσα να ακολουθεί. Η πρώτη περίοδος, ολοκληρώθηκε με την “βασίλισσα” να βρίσκεται στο +6 (20-26). Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η ομάδα του Πάμπλο Λάσο, συνέχισε να είναι κυρίαρχος του παιχνιδιού, αναγκάζοντας τους γηπεδούχους, να κυνηγήσουν μια διαφορά 11 (41-52) πόντων στο δεύτερο ημίχρονο.

Στην επανάληψη, αν και οι Ισπανοί πήραν μια διαφορά 15 πόντων (58-73) στο 29 , οι γηπεδούχοι να κατάφεραν να την ρίξουν γρήγορα στους 9 (66-75) στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Στην τελευταία περίοδο η Αρμάνι, πλησίασε σε απόσταση αναβολής στο 32 (75-77), αλλά η Ρεάλ μέσα σε τρία λεπτά, ανέβασε και πάλι την διαφορά σε διψήφιο αριθμό (78-88). Στα τελευταία λεπτά δεν άλλαξε κάτι. με το σκηνικό να παραμένει ίδιο και την “βασίλισσα” να παίρνει το ροζ φύλο αγώνα.

Από τους ηττημένους ξεχώρισαν οι Χίκμαν και Σάντερς με 19 και 16 πόντους αντίστοιχα.

Αρμάνι (Ρέπεσα): ΜακΛιν 11, Τζεντίλε 2, Χίκμαν 19, Καλνιέτις 2, Ραντούλιτσα 7, Ντράγκιτς 7 (1), Μάτσβαν 7, Πάσκολο 6, Τσιντσιαρίνι, Σάντερς 16 (3), Σιμόν 13 (1)

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Ράντολφ 20 (1) (14 ριμπάουντ)  Ντρέιπερ 5, Φερνάντες 13 (3), Νοσιόνι, Ντόντσιτς 3, Μασιούλις 7 (1), Ρέγιες 4, Αγιόν 2, Κάρολ 11 (3), Χάντερ 18, Γιουλ 18 (2)

Τα δεκάλεπτα: 20-26, 41-52, 66-75, 90-101

Περισσότερα από Κώστας Παπάζογλου

Μουρθία – Μάλαγα 74-80

Στο Final Four του BCL πέρασε η Μάλαγα. Η Ουνικάχα Μάλαγα  πήρε την νίκη στο πρώτο Ισπανικ…