Κεντρική Basket League Αγώνες Παναθηναϊκός – ΑΕΚ 78-71

Παναθηναϊκός – ΑΕΚ 78-71

williams covan brown panathinaikos aek

williams-covan brown-panathinaikos-aek

Αν και τα χρειάστηκε, ο Παναθηναϊκός ξεπέρασε το υψηλό, όπως αποδείχτηκε, εμπόδιο της ΑΕΚ, επικρατώντας με 78-71, στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής της Basket League. Οι “πράσινοι” προηγήθηκαν ακόμα και με 15 πόντους στο πρώτο μέρος, οι “κιτρινόμαυροι” έκαναν την ανατροπή στο δεύτερο μέρος, ωστόσο στο φινάλε τον λόγο πήρε ο τρομερός Ουίλιαμς, ο οποίος χάρισε και πάλι τη νίκη στην ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς.

Ο Αμερικανός γκαρντ πέτυχε 6 σερί πόντους στο τέλος, ενώ ολοκλήρωσε συνολικά το παιχνίδι με 24 (9/13β., 6/8διπ., 1/2τριπ.), όντας μακράν ο κορυφαίος παίκτης του Παναθηναϊκού, αλλά και του αγώνα. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης με 16 πόντους.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και με αιχμή του δόρατος στην επίθεση τον Έλιοτ Ουίλιαμς, ο οποίος έκανε ό,τι ήθελε στο παρκέ, κατάφερε να προηγηθεί με 23-15 στο πρώτο δεκάλεπτο. Ο Αμερικανός γκαρντ έκανε άνω κάτω την άμυνα της Ένωσης, σκοράροντας 10 πόντους στην πρώτη περίοδο.

Οι “πράσινοι” ανέβασαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (28-17 στο 15′) στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς να προηγείται ακόμα και με 15 πόντους (37-22 στο 18′). Ωστόσο, η ΑΕΚ αντέδρασε στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου, ρίχνοντας τη διαφορά στους 9 πόντους (41-32).

Η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε άρδην στο δεύτερο μέρος. Οι παίκτες του Γιούρι Ζντοβτς έσφιξαν την άμυνα τους, ενώ ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοση τους στην επίθεση, με τον Δημήτρη Μαυροειδή να βάζει στα καλάθια τους “πράσινους” ψηλούς. Ο Έλιοτ Ουίλιαμς σίγησε στο δεύτερο ημίχρονο, με την ΑΕΚ να φέρνει το παιχνίδι στα ίσια (53-53) στο 29′.

Οι “κιτρινόμαυροι”, έχοντας τη ψυχολογία με το μέρος τους, κατάφεραν, μάλιστα, να προηγηθούν με 65-61 στο 34′, προκαλώντας “πονοκέφαλο” στον Σάσα Τζόρτζεβιτς, ο οποίος δεν μπορούσε να αλλάξει την κατάσταση από τον πάγκο.

Στα δύσκολα, τελικά, βγήκαν μπροστά δύο παίκτες, οι οποίοι τον τελευταίο καιρό είναι ντεφορμέ. Ο λόγος για τους Καλάθη και Ραντούλιτσα, οι οποίοι έβαλαν τον Παναθηναϊκού εκ νέου μπροστά στο σκορ (72-71) στο 38′. Στα τελευταία λεπτά μπήκε στην εξίσωση του αγώνα ξανά ο Ουίλιαμς και με 6 σερί πόντους (3/4 βολές, 1/1 τρίποντο) “καθάρισε” την υπόθεση νίκη για τους “πράσινους”.

Τα δεκάλεπτα: 23-15, 41-32, 57-56, 78-71.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Τζόρτζεβιτς): Χαραλαμπόπουλος 4 (1), Γιάνκοβιτς 4, Φώτσης 4 (1), Ραντούλιτσα 14, Φελντέιν 2, Διαμαντίδης 7 (1), Γκιστ 2, Καλάθης 10 (1), Παπαγιάννης 3, Ουίλιαμς 24 (1), Χάντερ 4.
ΑΕΚ (Ζντοβτς): Σάκοτα 4, Χέρστον 7 (1), Μιλόσεβιτς 8, Γκριν 3 (1), Μαυροκεφαλίδης 16 (2), Κάρτερ 4 (1), Μπράουν 5, Σαρικόπουλος 4, Κατσίβελης 5 (1), Καλαμπόκης 9 (1), Μαυροειδής 6.

Παπαπέτρου: «Η σειρά ξεκινάει τώρα»

Νίκη στο Βελιγράδι, ήταν το σύνθημα από τον Ιωάννη Παπαπέτρου. Ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη…