Κεντρική Διεθνή Στα ημιτελικά η “Γαλατά”

Στα ημιτελικά η “Γαλατά”

CeLX lmW8AADvNT

macCollum-galatasaray-bayernΗ Γαλατασαράι προκρίθηκε στην ημιτελική φάση του Γιούροκαπ, καθότι κάλυψε το -10 (99-89) της πρώτης αναμέτρησης, επικρατώντας 72-59 της Μπάγερν Μονάχου στο “Αμπντί Ιπεκτσί”.

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν ήταν καταιγιστική στο πρώτο ημίχρονο. Για του λόγου το αληθές, οι Τούρκοι πραγματοποίησαν επιμέρους σκορ 23-14 στην εναρκτήρια περίοδο και 20-11 στη δεύτερη (43-25, 20′).

Οι Βαυαροί, από την πλευρά τους, “έτρεξαν” σερί 11-20 στο τρίτο δεκάλεπτο και μείωσαν 45-54 στο 30′. Οι γηπεδούχοι, όμως, με πρωταγωνιστές τους ΜακΚόλουμ (15 πόντοι) και Ντέιβις (14 πόντοι), κατάφεραν να καλύψουν τη διαφορά και να εξασφαλίσουν μία θέση στην τετράδα της διοργάνωσης.

Ο Τόμπσον ηγήθηκε των σκόρερ από την πλευρά της γερμανικής ομάδας, σημειώνοντας 14 πόντους, εντούτοις, δίχως ουσιαστικό αντίκρισμα.

Η “Γαλατά” αναμένει πια την αντίπαλό της, η οποία θα προκύψει από το αυριανό παιχνίδι ανάμεσα στην Γκραν Κανάρια και τη Ζιέλονα Γκόρα.

Το πρόγραμμα των επαναληπτικών:
Αρμάνι Μιλάνο – Τρέντο 23/03, 21:00 (73-83)
Στρασμπούρ – Νίζνι Νόβγκοροντ 23/03, 21:00 (94-85)
Γκραν Κανάρια – Ζιέλονα Γκόρα 23/03, 22:30 (93-82)

Περισσότερα από Νίκος Σαρηγιαννίδης

Παπαπέτρου: «Η σειρά ξεκινάει τώρα»

Νίκη στο Βελιγράδι, ήταν το σύνθημα από τον Ιωάννη Παπαπέτρου. Ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη…