Κεντρική Basket League Αγώνες ΑΕΚ – Παναθηναϊκός 64-67

ΑΕΚ – Παναθηναϊκός 64-67

731789

mavrokefalidis-kuzmic-aek-panathinaikos“Πράσινο” το ντέρμπι…
Ο Παναθηναϊκός, ύστερα από ένα εξαιρετικά ανταγωνιστικό παιχνίδι, επικράτησε 67-64 της ΑΕΚ, στο πλαίσιο της 12ης “στροφής” της Basket League. Επρόκειτο για ένα πραγματικό ντέρμπι, το οποίο κρίθηκε στις λεπτομέρειες, με την ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς να είναι πιο ψύχραιμη στα τελευταία λεπτά.

Από την πλευρά των φιλοξενούμενων, ο Νικ Καλάθης ήταν -για μια ακόμη φορά- το “Α” και το “Ω”, τελειώνοντας το ματς με 12 πόντους και 9 ριμπάουντ. Άξιος συμπαραστάτης του, δε, αποτέλεσε ο Τζέιμς Φελντέιν, που μέτρησε 15 πόντους. Σε ό,τι αφορά στην “Ένωση”, που κυριάρχησε στον τομέα των ριμπάουντ (41/31), παρ’ όλα αυτά, υπέπεσε σε 6 παραπάνω λάθη (17/11), ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης σκόραρε 17 πόντους.

Η ΑΕΚ πέτυχε το πρώτο καλάθι της αναμέτρησης δια χειρός Χέρστον, ύστερα από το άστοχο σουτ του Μιλόσεβιτς. Ο Παναθηναϊκός, εν συνεχεία, πήρε το προβάδισμα -με εύστοχο τρίποντο του Πάβλοβιτς– και το διατήρησε στη μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου δεκαλέπτου.

Η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς είχε το μομέντουμ κι ήταν απόλυτα εύστοχη από την περιφέρεια (3/3, 100%, 10’), σε αντίθεση με τα εντός πεδιάς (3-11, 27%, 10’). Οι γηπεδούχοι, στον αντίποδα, ήταν ιδιαίτερα πιεστικοί στην άμυνα, κατάφεραν να παραμείνουν κοντά στο σκορ και, μάλιστα, έκλεισαν προηγούμενοι την πρώτη περίοδο (18-17).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Καλαμπόκης προστέθηκε στην επιθετική εξίσωση της “Ένωσης”, η οποία έδειχνε να πατά καλύτερα στο παρκέ. Οι “κιτρινόμαυροι”, μάλιστα, πραγματοποίησαν επιμέρους σκορ 11-6 και προηγήθηκαν 29-23 (14:37”), ωστόσο, ο Παναθηναϊκός είχε άμεσα την… απάντηση.

Για του λόγου το αληθές, ο Γκιστ (εντός πεδιάς) κι ο Καλάθης (τρανζίσιον) μείωσαν σε 29-27 (15:13”), ανακόπτοντας τον ρυθμό των γηπεδούχων. Να σημειωθεί πως οι Ραντούλιτσα και Καλάθης υπέπεσαν σε τρία φάουλ πριν από την ολοκλήρωση του ημιχρόνου.

Το ματς ήταν εξαιρετικά αμφίρροπο καθ’ όλη τη διάρκεια της περιόδου, κάτι που αντικατοπτρίζεται και στο σκορ (37-37, 20’). Η ΑΕΚ, έχοντας τον Κούπερ σε ρόλο οργανωτή (5α., 20’), επιχειρούσε να τρέξει στο ανοιχτό γήπεδο και σκόραρε 14 πόντους στον αιφνιδιασμό.

Ο Παναθηναϊκός, από την άλλη πλευρά, με πρωταγωνιστή τον Φελντέιν (9π., 20’), προσπαθούσε να “ταΐσει” τους ψηλούς του (14 πόντοι στο “ζωγραφιστό”), παρ’ όλα αυτά, παρέμενε ιδιαίτερα άστοχος στα εντός πεδιάς (7-21, 33%, 20’).

Στην επανάληψη, το παιχνίδι ήταν κακό παραγωγικά (4 πόντοι εκατέρωθεν σε 3:26”) και καμία ομάδα δεν μπορούσε να επιβάλλει τον ρυθμό της. Στο μεταξύ, ο Γκιστ αποσύρθηκε -κουτσαίνοντας- στον πάγκο (επανήλθε αργότερα), με τον Σάσα Τζόρτζεβιτς να επιστρατεύει τον Γιώργο Παπαγιάννη.

Ο νεαρός σέντερ πέτυχε 6 πόντους, οδηγώντας επιθετικά τον Παναθηναϊκό. Για την ΑΕΚ, ο Μαυροκεφαλίδης ήταν… ασταμάτητος, σκοράροντας 8 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο (είχε 5 στο 20’), το οποίο ολοκληρώθηκε 50-49 υπέρ των γηπεδούχων.

Στην τελευταία “πράξη” της αναμέτρησης, οι “κιτρινόμαυροι” μπήκαν πιο δυναμικά στο παρκέ και, με 4 πόντους του Μαυροειδή, προηγήθηκαν 54-49 (31:35″). Οι Ραντούλιτσα (2/2 βολές) και Καλάθης (τρίποντο), όμως, έφεραν άμεσα το ματς στα ίσα (54-54, 33:17″). Ο “ζεστός” Φελντέιν, μάλιστα, ξαναχτύπησε και, με εύστοχο περιφερειακό σουτ, έβαλε μπροστά τους “πράσινους” (56-57, 34:33″).

Η ΑΕΚ προηγήθηκε εκ νέου (58-57, 35:26″), εντούτοις, το “τριφύλλι“, μ’ ένα σύντομο σερί 6-0, πήρε “κεφάλι” στο σκορ (58-63, 37′). Ακολούθως, η “Ένωση”, με τρίποντο του Σάκοτα, μείωσε σε 66-63 (38:22), ο Καλάθης υπέπεσε σε λάθος στην επόμενη επίθεση, ωστόσο, ο Κούπερ δεν το εκμεταλλεύθηκε, καθότι επέλεξε να σουτάρει από τα περίπου οκτώ μέτρα κι αστόχησε. Ο Γκιστ, εν συνεχεία, ευστόχησε σε μία βολή (67-63) και “καθάρισε” επί της ουσίας την υπόθεση νίκη.

Διαιτητές: Χριστοδούλου – Καρακατσούνης – Μητσόπουλος.
Τα δεκάλεπτα: 18-17, 37-37, 50-49, 64-67.
ΑΕΚ (Ζντοβτς): Κούπερ 5 (1), Καμαριανός, Παπαντωνίου, Σάκοτα 6 (1), Χέρστον 9 (1), Μιλόσεβιτς 5 (1), Μαυροκεφαλίδης 17, Κάρτερ 4, Σαρικόπουλος 2, Κατσίβελης, Καλαμπόκης 8 (2), Μαυροειδής 8.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Τζόρτζεβιτς): Πάβλοβιτς 4 (1), Χαραλαμπόπουλος, Γιάνκοβιτς, Φώτσης 4, Ραντούλιτσα 4, Παππάς 8 (1), Φελντέιν 15 (2), Διαμαντίδης 4, Γκιστ 7, Καλάθης 12 (2), Παπαγιάννης 8, Κούζμιτς 1.