Κεντρική Basket League Αγώνες Άρης – Κηφισιά 83-80

Άρης – Κηφισιά 83-80

tsaldaris kifisia aris

tsaldaris-kifisia-aris

Μεγάλη νίκη για τον Άρη στον αγώνα με την Κηφισιά στο κεκλεισμένων των θυρών Nick Galis Hall, με 83-80 . Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη, αν και ήταν καλύτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, λίγο έλειψε να χάσει το παιχνίδι μέσα από τα χέρια της, με την Κηφισιά να επιχειρεί τη μεγάλη ανατροπή στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Κορυφαίοι για τους κίτρινους, οι Βεζένκοβ και Αντεγκμπόγε με 16 και 13 πόντους αντίστοιχα, ενώ για την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου, ξεχώρισαν ο Πεσάκοβιτς με 16 πόντους και 4 τρίποντα και ο Ντούβνιακ με 13 πόντους.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με βασικούς τους: Πάσαλιτς, Ριντ, Τόμας, Βεζένκοβ και Νείμικ, ενώ η Κηφισιά παρατάχθηκε με τους: Ρεμενκούν, Λιακόπουλο, Ψαθά, Κακιούζη και Τσαλδάρη.

Ο Άρης μπήκε πιο δυνατά στην αναμέτρηση και στο δεύτερο λεπτό προηγήθηκε με 7-2. Οι γηπεδούχοι έδειχναν να πατάνε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και με τρίποντο του Βεζένκοβ ένα λεπτό πριν τη λήξη εκτόξευσαν τη διαφορά στους 10 (19-9 στο 1:32). Το δεκάλεπτο έκλεισε με 23-14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, παρά το γρήγορο καλάθι του Μαυροειδή (23-16, 9:46 για το δεκάλεπτο), ο Άρης απάντησε με δύο τρίποντα από Τόμας και Πάσαλιτς και ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά στους 13 (29-16, 8:39). Λίγο αργότερα, η Κηφισιά θα έβλεπε τον Άρη να ξεφεύγει και με 17, χάρις σε τρίποντο του Βεζένκοβ (11 πόντους-3η ασίστ του Γκίκα) και καλάθι του Νέιμικ (43-26, 1:36 για το ημίχρονο). Κάπου εκεί οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να πιέζουν περισσότερο στην άμυνα, αλλά και να κερδίζουν ριμπάουντ και κατέβασαν τη διαφορά στους 12, με το σκορ του ημιχρόνου να είναι 43-31.

Το τρίτο δεκάλεπτο δε διέφερε στην αρχή και πολύ από το πρώτο ημίχρονο, με τον Άρη να αυξάνει τη διαφορά μέχρι τους 15 πόντους και την Κηφισιά να την επαναφέρει στους 10. Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου, με τους Κακιούζη, Καυκή και Ντούβνιακ ένα λεπτό πριν το τέλος του 3ου δεκαλέπτου, κατέβασε τη διαφορά στους 8 πόντους (56-48 και 59-51) και θα μπορούσαν να μειώσουν ακόμα περισσότερο, αν ο Σύμτσακ δεν έπαιρνε το επιθετικό ριμπάουντ μετά το χαμένο σουτ του Τόμας και στη συνέχεια σκόραρε διαμορφώνοντας το 61-51.

Όσο δεν κατάφερε να απειλήσει σε όλο τον αγώνα η Κηφισιά τον Άρη, τόσο τον απείλησε στο τέταρτο δεκάλεπτο. Η ομάδα των Βορείων Προαστείων, με 4 πόντους του Καυκή, λέι απ του Ρεμεκούν και τρίποντο από του Πεσάκοβιτς, μείωσε στους 4 πόντους 8 λεπτά πριν το τέλος (63-59), βάζοντας φωτιά στον αγώνα.

Ο Άρης βρήκε άμεσα λύσεις με τους Αντεγκμπόγε και Σύμτσακ παίρνοντας σημαντικές ανάσες, όμως η Κηφισιά δεν τα παράτησε. Με τα επιθετικά ριμπαόυντ του Πεσάκοβιτς να ανανεώνουν πολύτιμες επιθέσεις, τον Ντούβνιακ να εκτελεί από τα 6,75 και τον Ψαθά να σκοράρει 6 πόντους σε 3 λεπτά, η Κηφισιά μείωσε τη διαφορά στο καλάθι (71-69), 2:51 πριν το τέλος του αγώνα. Ο Άρης παρά το τρίποντο του Αντεγκμπόγε, δεν κατάφερε να ξεφύγει και η Κηφισιά ισοφάρισε με τρίποντου του εξαιρετικού Πεσάκοβιτς σε 74-74 και λίγα δευτερόλεπτα αργότερα σε 76-76. Με σερί 4-0, οι κιτρινόμαυροι προηγήθηκαν με 80-76 και στη συνέχεια με 82-77 και κάπου εκεί τελείωσαν όλα, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 83-80.

Διαιτητές: Πηλοΐδης – Φούφης – Μητσόπουλος.
Τα δεκάλεπτα: 23-14, 43-31, 61-51, 83-80.
ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Πάσαλιτς 9, Μανωλόπουλος, Γκίκας 3, Ριντ 8, Τόμας 8, Βεζένκοφ 16, Νέιμικ 10, Μούρτος 5, Σύμτσακ 11, Αντεγκμπόγε 13.
ΚΗΦΙΣΙΑ (Παπαθεοδώρου): Ρεμεκούν 5, Καυκής 12, Γιούιν, Λιακόπουλος 6, Πεσάκοβιτς 16, Μαυροειδής 12, Ψαθάς 8, Κακιούζης 4, Τσαλδάρης, Ντούβνιακ 13, Ντέιβις 4.

Καρδίτσα – Απόλλων Πάτρας 95-67

«Διέλυσε» τον Απόλλωνα Πάτρας η Καρδίτσα «Πάρτι» έκανε η Καρδίτσα απέναντι στον υποβιβασμέ…