Κεντρική Basket League Αγώνες ΚΑΟΔ-Ελευσίνα 81-68

ΚΑΟΔ-Ελευσίνα 81-68

kaod apollon

kaod-apollon

Στη νίκη με 81-68 που του εξασφαλίζει την είσοδο στα πλέι οφ πανηγύρισε ο ΚΑΟΔ κόντρα στον Πανελευσινιακό και πλέον στοχεύει στο καλύτερο δυνατό πλασάρισμα την τελευταία αγωνιστική.

Αντίθετα, η ομάδα της Ελευσίνας δείχνει να μπλέκει για τα καλά και μία αγωνιστική πριν το φινάλε του πρωταθλήματος, τα πάντα είναι ρευστά σχετικά με τις ομάδες που θα υποβιβαστούν.

Οι νικητές στηρίχτηκαν στην τριάδα Τζόουνς, Μάρκοβιτς και Ζάρα, οι οποίοι με 20, 16 και 15 πόντους, αντίστοιχα οδήγησαν εκ του… ασφαλούς στη νίκη την ομάδα της Δράμας, με το δεύτερο να προσφέρει και 10 ριμπάουντ.

Κάιλς με 19 πόντους και 10 ριμπάουντ, Μελισσαράτος με 14 και 7 ριμπάουντ πάλεψαν για την Ελευσίνα, ωστόσο, δεν αποδείχθηκαν αρκετοί για να πάρουν τη νίκη οι φιλοξενούμενοι.

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε η ομάδα της Δράμας την αναμέτρηση στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τους Μάρκοβιτς και Μπράουν να είναι αυτοί που… τραβάνε το σκοράρισμα και επέστρεψαν στην ομάδα του να ξεφύγει με 23-12 στα τέλη του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το μεγαλύτερο μέρος της επόμενης περιόδου, με τον ΚΑΟΔ να ξεφεύγει ακόμα και με 16 πόντους (39-23), δείχνοντας ικανή να φτάσει σε μια εύκολη νίκη. Στο σημεί αυτό, ο Πανελευσινιακός αντέδρασε και ξεκίνησε μια αντεπίθεση στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου, την οποία συνέχισε και στο τρίτο δεκάλεπτο. Έτσι, κατάφερε να κάνει σερί 10-0, να μειώσει σε 39-33 και να μπει για τα καλά στη διεκδίκηση της νίκης, με τη διαφορά να πέφτει ακόμα και στους έξι (44-38).

Τότε, όμως, ο ΚΑΟΔ βρήκε νέους πρωταγωνιστές και με Τζόουνς και Ζάρα πήρε πόντους στην επίθεση, κατάφερε να ξεφύγει εκ νέου, ενώ 5’ πριν το φινάλε ένα τρίποντο του Ζάρα εκτόξευσε τη διαφορά στους 15 (68-53), παρά τις φιλότιμες προσπάθειες των Κάιλς και Μελισσαράτου.

Τα δεκάλεπτα: 23-12, 39-28, 54-44, 81-68.
ΚΑΟΔ (Μάρκοβιτς): Σφαλτσάκης, Τζόουνς 20 (1), Στίγκερς 2, Μπράουν 11 (2), Βαγκούν 4, Μάρκοβιτς 16 (2 τρ., 10 ριμπ.), Μπάβτσιτς 7, Ζάρας 15 (3), Μπένας 4, Κολόβης 2.
ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ (Σκαραφίγκας): Νίκου 2, Παπαμακάριος 3 (1), Αράπης 2, Κάιλς 19 (10 ριμπ.), Φίσερ 5, Μελισσαράτος 14 (7 ριμπ.), Τέρνερ 6, Ούζας 2, Μάντζαρης 2, Αβραμίδης.

Καρδίτσα – Απόλλων Πάτρας 95-67

«Διέλυσε» τον Απόλλωνα Πάτρας η Καρδίτσα «Πάρτι» έκανε η Καρδίτσα απέναντι στον υποβιβασμέ…