Κεντρική Basket League Αγώνες Ίκαρος – Κολοσσός 96-88

Ίκαρος – Κολοσσός 96-88

Kolossos Ikaros

Kolossos-Ikaros

Μία περίοδος ήταν αρκετή…
Ο Ίκαρος Χαλκίδας επιβλήθηκε εντός έδρας του Κολοσσού Ρόδου με 96-88 στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής της Α1 και σε συνδυασμό με την ήττα του Πανελευσινιακού παρέμεινε ζωντανός στην “μάχη” της παραμονής στην κατηγορία. Ο Ιβάν Άσκα με 26 πόντους και 9 ριμπάουντ και ο Γιάννης Γκαγκαλούδης με 17 πόντους και 9 ασίστ ήταν “όλα τα λεφτά” για τους νικητές.

Καθοριστικό ήταν το τρίτο δεκάλεπτο όπου ο Ίκαρος έκανε επιμέρους σκορ 27-19, πήρε την πρωτοπορία με 69-62 και τη διατήρησε μέχρι το φινάλε. Κατά τα άλλα στο ξεκίνημα το συγκρότημα του Θανάση Γιαπλέ προσπάθησε να επιβάλλει το ρυθμό του και με “αιχμή του δόρατος” τον Ιβάν Άσκα (10 πόντοι στο πρώτο ημίχρονο) προηγήθηκε με 7 πόντους (13-6) στο 4’ χάρη σε σερί 11-0 που πραγματοποίησε.

Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να αντιδράσουν, μείωσαν σε 21-19 στο 9’ για να ολοκληρωθεί η πρώτη περίοδος με το σκορ στο 25-21. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι βρήκαν επιθετικές λύσεις και με καλάθι του Άντονι Ρόμπερσον αύξησαν τη διαφορά στους 8 πόντους (33-25) στο 13’.

Την ίδια ώρα οι Ροδίτες δεν μπορούσαν να διασπάσουν την άμυνα των αντιπάλων τους ώσπου ανέλαβαν δράση ο Κώστας Κακαρούδης και ο Μπράιαν Χόπκινς. Με επτά πόντους του Έλληνα φόργουορντ και άλλους έξι πόντους του Αμερικανού γκαρντ, το συγκρότημα του Μιχάλη Κουταλιανού όχι μόνο ανέτρεψε την κατάσταση αλλά πέρασε μπροστά με 43-40, 45 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη του πρώτου μέρους.

Οι δύο ομάδες μπήκαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με τον φωτεινό πίνακα να αναγράφει το 43-42 υπέρ των φιλοξενούμενων. Στην επανάληψη οι Ροδίτες εκμεταλλεύτηκαν αρχικά το “μομέντουμ” και με τρίποντο του Χόπκινς πήραν… κεφάλι με 52-48 στο 23’. Όμως από εκεί και πέρα ο Ίκαρος κυριάρχησε.

Οι γηπεδούχοι έκαναν επιμέρους σκορ 18-4 και εκτόξευσαν τη διαφορά στους 10 πόντους (66-56) στο 29’. Η τρίτη περίοδος έληξε με το σκορ στο 69-62. Με την έναρξη της τελευταίας “πράξης” της αναμέτρησης ο Κολοσσός μείωσε σε 69-66 στο 31’ και σε 75-72 στο 34’.

Όμως ο Ίκαρος απάντησε με σερί 7-0 και αύξησε εκ νέου τη διαφορά στους 10 πόντους (82-72) στο 35’. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να ροκανίσουν τη διαφορά ξανά στους 3 πόντους (89-86) στο 39΄ αλλά μέχρι εκεί…

Το τελικό 96-88 αποτύπωνε την ανωτερότητα του Ικάρου που “καιγόταν” για το ροζ φύλλο και έχει πλέον μπροστά του τον εκτός έδρας “τελικό” με τον ΠΑΟΚ προκειμένου να εξαντλήσει τα περιθώρια για παραμονή. Στον αντίποδα ο Χόπκινς (28 πόντοι), ο Σμιθ (14 πόντοι, 12 ριμπάουντ) και ο Κακαρούδης (16 πόντοι) δεν έφταναν για τους Ροδίτες.

Διαιτητές: Αναστόπουλος – Αφεντουλίδης – Πουρσανίδης.
Τα δεκάλεπτα: 25-21, 42-43, 69-62, 96-88.
ΙΚΑΡΟΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γιαπλές): Ρόμπερσον 15, Γούντολ 3 (1), Άσκα 26 (9 ριμπ.), Σάτον 14 (1 τριπ., 6 ριμπ., 4 ασισ.), Γκαγκαλούδης 17 (3 τριπ., 9 ασισ.), Σπανός 5 (1), Τολιόπουλος, Βουγιούκας, Ρίτσαρντς 16 (6 ριμπ.), Μπέμπης, Ντουζίδης, Περσίδης.
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Κουταλιανός): Παπαντωνίου 5 (1 τριπ., 5 ασισ.), Τσαρ 11 (3), Γεωργαλής, Χόπκινς 28 (4 τριπ., 5 ριμπ., 5 ασισ.), Σμιθ 14 (12 ριμπ.), Στεφανίδης 2, Σίμπσον 5 (6 ριμπ.), Κακαρούδης 16 (2), Πάντιτς 2, Νάτζφεϊ 5 (1).

Ολυμπιακός – Προμηθέας Πάτρας 80-69

Επιστροφή στις νίκες για τον Ολυμπιακό Στις νίκες επέστρεψε ο Ολυμπιακός, ο οποίος χωρίς ν…