Κεντρική Basket League Αγώνες Ηλυσιακός – ΚΑΟΔ 70-74

Ηλυσιακός – ΚΑΟΔ 70-74

kaod aenk slaftsakis

kaod-aenk-slaftsakis

Σπουδαίο διπλό πανηγύρισε ο ΚΑΟΔ. Η ομάδα του Νέναντ Μάρκοβιτς άλωσε το κλειστό των Ιλισίων, επικρατώντας του Ηλυσιακού στις λεπτομέρειες με 74-70 και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα. Από την πλευρά του το σύνολο του Δημήτρη Λιόγα διατηρήθηκε στις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας και θα δώσει σκληρή μάχη για την αποφυγή του υποβιβασμού.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στην αναμέτρηση και με πρωταγωνιστή τον Πίνγκραμ στην επίθεση προηγήθηκαν με 21-17. Ωστόσο οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν στη συνέχεια και με κύριο εκφραστή των επιθέσεων τον Μάρκοβιτς πήραν τα ηνία της αναμέτρησης και μπήκαν μπροστά στο σκορ με 30-25 στο 14′.

Το ημίχρονο βρήκε τον Ηλυσιακό μπροστά στο σκορ με 38 -35, έπειτα από σερί 13-5 των γηπεδούχων.

Παρόμοιο σκηνικό και στο δεύτερο μέρος. Οι δύο ομάδες βρισκόντουσαν κοντά στο σκορ και αδυνατούσαν να χτίσουν μία διαφορά ασφαλείας. Ο ΚΑΟΔ κατάφερε να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο, προηγούμενος με 57-55.

Όλα έδειχναν πως το παιχνίδι θα κρινόταν στα τελευταία λεπτά και έτσι έγινε. Με το σκορ στο 71-70 υπέρ των Δραμινών ο Πίνγκραμ έχασε μεγάλη ευκαιρία να δώσει στην ομάδα του το προβάδισμα καθώς αστόχησε σε σουτ τριών πόντων. Ο Μπράουν διαμόρφωσε με βολές το 73-70 ενώ ο Πίνγκραμ δεν κατάφερε να ευστοχήσει ούτε στις βολές με αποτέλεσμα να γίνει ο μοιραίος του Ηλυσιακού.

Ο Τζόουνς με 1/2 βολές έγραψε το τελικό 74-70.

Διαιτητές: Αναστόπουλος – Αφεντουλίδης – Τσούνας.
Τα δεκάλεπτα: 21-19, 38-35, 55-57, 70-74.
ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ (Λιόγας): Καυκής 2, Φακοπουλίδης 4, Αντωνάκης 8 (2), Χατζής 7 (1), Δορκοφίκης 7 (2), Στίβενς 4 (9 ριμπ.), Βαβάτσικος, Ιωάννου 3, Μποντζ 12, Πίγκραμ 23 (3).
ΚΑΟΔ (Μάρκοβιτς): Σλαφτάκης 5, Τζόουνς 17, Στίγκερς 4, Μπράουν 21 (3), Βον 15 (9 ριμπ.), Μάρκοβιτς 7 (1 τριπ., 11 ριμπ.), Σπυριδωνίδης, Μπάβτσιτς 2, Ζάρας 3 (1), Μπένας.

Καρδίτσα – Απόλλων Πάτρας 95-67

«Διέλυσε» τον Απόλλωνα Πάτρας η Καρδίτσα «Πάρτι» έκανε η Καρδίτσα απέναντι στον υποβιβασμέ…