Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Τα αποτελέσματα (vid)

Τα αποτελέσματα (vid)

navarro efes barcelona

navarro-efes-barcelona

Με το δεξί μπήκε στο Top 16 της Ευρωλίγκας η Μακάμπι Τελ Αβίβ. Το συγκρότημα του Ντείβιντ Μπλατ, πραγματοποιώντας ένα εξαιρετικό τέταρτο δεκάλεπτο, πέρασε από την Κωνσταντινούπολη, επικρατώντας της Γαλατασαράι με 90-84. Κορυφαίος για τους νικητές ο Ρίκι Χίκμαν ο οποίος σημείωσε 24 πόντους.

Περίπατο έκανε η Ρεάλ Μαδρίτης στη Σερβία. Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο, δίχως να συναντήσει κάποια ιδιαίτερη δυσκολία, επιβλήθηκε άνετα της Παρτιζάν με 80-64 και έφτασε τις 25 συνεχόμενες νίκες σε όλες τις διοργανώσεις. Εξαιρετικοί για τη”βασίλισσα” οι Σέρτζιο Ροντρίγκες (16 πόντους), Ρούντι Φερνάντες (16 πόντους) και Γιάννης Μπουρούσης (15 πόντους).

Πραγματοποιώντας ένα εκπληκτικό τέταρτο δεκάλεπτο όπου σημείωσε 60 πόντους, η Λαμποράλ Κούτσα πέρασε σαν σίφουνας από την έδρα της Ουνικάχα Μάλαγα, επικρατώντας με 93-79. Όλα τα λεφτά για τους Βάσκους ο Αντρές Νοτσιόνι, ο οποίος σημείωσε 20 πόντους με 4/4 τρίποντα και 9 ριμπάουντ.

Δίχως να συναντήσει κάποιο πρόβλημα, η Μπαρτσελόνα επικράτησε πολύ εύκολα της Αναντολού Εφές με 84-65. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές ο Ναβάρο με 21 πόντους και 5 τρίποντα.

devin-smith-maccabi

Πολύ δυνατά μπήκε στο παιχνίδι η Μακάμπι Τελ Αβίβ με αποτέλεσμα να αιφνιδιάσει την Γαλατασαράι. Η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ προηγήθηκε με 21-14. Ωστόσο οι Τούρκοι αντέδρασαν άμεσα και με συνεχόμενα τρίποντα μείωσαν τη διαφορά στο καλάθι (25-23) στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Το δεύτερο δεκάλεπτο άνηκε αποκλειστικά στην Γαλατασαράι, η οποία ανεβάζοντας στροφές στην άμυνα πήρε τα ηνία της αναμέτρησης και κατάφερε να προηγηθεί με επτά πόντους στο ημίχρονο (47-40).

Στην επανάληψη η Μακάμπι Τελ Αβίβ ανέβασε στροφές στην επίθεση και κατάφερε να πλησιάσει την Γαλατασαράι στο καλάθι (65-63) στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Οι Ισραηλινοί ήταν εξαιρετικοί και στο τέταρτο δεκάλεπτο και με επιμέρους σκορ 27-19 πανηγύρισαν ένα μεγάλο διπλό στην Κωνσταντινούπολη με σκορ 90-84.

Γαλατασαράι – Μακάμπι Τελ Αβίβ 84-90
Διαιτητές: Τζόβτσιτς – Γκαρσία – Κορομηλάς.
Τα δεκάλεπτα: 23-25, 47-40, 65-63, 84-90.
ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΪ (Αταμάν): Γκιουλέρ 4, Αρόγιο 19 (5), Έρτσεγκ 17 (3), Ακιόλ 6 (2), Αρσλάν 12 (2), Μάτσβαν, Ντόμερκατ 11 (1), Χέρστον 8 (1), Μενσά – Μπονσού 7 (9 ριμπ.).
ΜΑΚΑΜΠΙ (Μπλατ): Ράις 3 (1), Σμιθ 14 (3 τριπ., 10 ριμπ.), Χίκμαν 24 (1), Ίνγκλς, Τάιους 12 (11 ριμπ.), Πνίνι 6 (1), Κοέν, Οχαγιόν 15 (3), Μπλου 9 (1),  Σχορτσιανίτης 7.

Περίπατο για Ρεάλ Μαδρίτης

ioannis-bourousis-real-madrid

Εκρηκτικό ξεκίνημα πραγματοποίησε η Ρεάλ Μαδρίτης. Το συγκρότημα του Πάμπλο Λάσο, με μεγάλο πρωταγωνιστή στην επίθεση τον Γιάννη Μπουρούση που έκανε ό,τι ήθελε κάτω από τα καλάθια της Παρτιζάν, προηγήθηκε με διψήφια διαφορά στο πρώτο δεκάλεπτο (29-17).

Οι Σέρβοι προσπάθησαν να αντιδράσουν στο δεύτερο δεκάλεπτο μέσα από την άμυνα τους και κατάφεραν να ρίξουν τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τη Ρεάλ Μαδρίτης να είναι μπροστά στο σκορ με 47-39.

Τραγικό από άποψη ποιότητας ήταν το τρίτο δεκάλεπτο. Η Παρτιζάν κατάφερε να ρίξει το ρυθμό χωρίς όμως να μειώσει τη διαφορά. Οι δύο ομάδες πήγαν στο τέταρτο δεκάλεπτο με διαφορά 9 πόντων (58-49).

Ούτε στο τέταρτο δεκάλεπτο κατάφερε η Παρτιζάν να γίνει απειλητική. Οι Σέρβοι αδυνατούσαν να μειώσουν τη διαφορά με αποτέλεσμα να γνωρίσουν εύκολα την ήττα με σκορ 80-64.

Παρτιζάν – Ρεάλ Μαδρίτης 64-80
Διαιτητές: Ζιεμπλίκι – Ανκαραλί – Αναστόπουλος.
Τα δεκάλεπτα: 17-29, 39-47, 49-58, 64-80.
ΠΑΡΤΙΖΑΝ (Βουγιόσεβιτς): Λοβέρν 13 (13 ριμπ.),  Μιλουντίνοφ 8, Μιλοσάβλιεβιτς 9,  Μπογκντάνοβιτς 15 (3), Γκάγκιτς 2, Μούσλι, Κίνσει 17 (1), Τέπιτς.
ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Ντρέιπερ, Φερνάντεθ 16 (2 τριπ., 4ασ.), Ρέγιες 10, Μίροτιτς 7 (1), Ροντρίγκεθ 16 (4 τριπ., 5 ασ.), Ντάρντεν 5 (1), Γιουλ 5 (1), Μπουρούσης 15 (1 τριπ., 9 ριμπ.),  Σλότερ 6, Μέχρι.

Η Λαμποράλ Κούτσα πήρε… τον “εμφύλιο”

andres-nocioni-laboral

Αποφασισμένη να μπει με το δεξί στο Top 16 της Ευρωλίγκας μπήκε στο παρκέ η Ουνικάχα Μάλαγα. Το συγκρότημα του Χόαν Πλάθα πραγματοποίησε εξαιρετικό ξεκίνημα και με όπλο τη σκληρή άμυνα της κατάφερε να προηγηθεί με 24-13 στην πρώτη περίοδο.

Ωστόσο οι ρόλοι αντιστράφηκαν στη δεύτερη περίοδο. Η Λάμποραλ Κούτσα ήταν αυτή που κατάφερε να περιορίσει τα επιθετικά ατού της Ουνικάχα Μάλαγα με αποτέλεσμα να την πλησιάσει στο καλάθι στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (35-33).

Στο δεύτερο ημίχρονο το συγκρότημα του Σέρτζιο Σκαριόλο έκανε όργια από την γραμμή των 6,75. Σουτάροντας με εκπληκτικά ποσοστά, οι Βάσκοι διέλυσαν κάθε αμυντικό σύστημα της Ουνικάχα Μάλαγα και προηγήθηκαν με 63-56 στο τρίτο δεκάλεπτο.

Παρόμοιο σκηνικό και στην τελευταία περίοδο. Η Λαμποράλ Κούτσα συνέχισε να πυροβολεί από παντού το καλάθι των γηπεδούχων και έφτασε άνετα στην επικράτηση με σκορ 93-79.

Ουνικάχα Μάλαγα – Λαμποράλ Κούτσα 79-93
Διαιτητές: Σαχίν – Μπολτάουσερ – Ζάστσουκ.
Τα δεκάλεπτα: 24-13, 35-33, 56-63, 79-93.
ΜΑΛΑΓΑ (Πλάθα): Βιδάλ, Καλογουέι 17 (1), Σουάρεζ 3 (1), Γκρέιντζερ 4, Βάσκεζ, Τούλσον 6, Κουζμίνσκας 13 (1), Χετσχάιμερ, Κάνερ-Μέντλεϊ 3 (9 ρμπ.), Στίματς 10 (6 ριμπ.), Σαμπόνις 1, Ντράγκιτς 22 (3).
ΛΑΜΠΟΡΑΛ ΚΟΥΤΣΑ (Σκαριόλο): Μαινόλντι 6 (2), Νοτσιόνι 20 (4 τριπ., 9 ριμπ.), Χάνγκα 6, Χάμιλτον 13 (1), Χότζ 10 (2), Σαν Εμετέριο 13 (3), Πλάις 6, Χερτέλ 9 (1 τριπ., 8 ασ.), Γιέλινεκ 2, Κοζέρ 8 (2).

Εύκολα η Μπαρτσελόνα

kostas-papanikolaou-barcelona

Με χαρακτηριστική άνεση η Μπαρτσελόνα μπήκε με το δεξί στο Top 16 της Ευρωλίγκας, καθώς επικράτησε πολύ εύκολα της Εφές Αναντολού με 84-65.

Το παιχνίδι είχε κριθεί ήδη από το πρώτο ημίχρονο, όπου οι καταλανοί προηγούνταν με 52-29.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν καθαρά διαδικαστικού χαρακτήρα με την Εφές Αναντολού του Βαγγέλη Αγγέλου να γνωρίζει  βαριά ήττα.

Διαιτητές
: Μπελόσεβιτς – Ζαμοϊτσκι – Γιούρας.
Τα δεκάλεπτα: 25-16, 52-29, 65-49, 84-65.
ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Πασκουάλ): Ντόρσεϊ 10, Χουέρτας 3 (1), Αμπρίνες, Ναβάρο 21 (5), Χεζόνια 2, Όλεσον 13 (1), Λάμπε, Νάχμπαρ 7, Τόμιτς 2, Παπανικολάου 12 (1), Λόρμπεκ 6, Σάδα 8
ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Μαχμούτι): Μπαλμπάι 4, Ερντέν 15, Γκονλούμ 10, Σαβάνοβιτς 12 (2), Πλάνινιτς 9 (1), Μπιέλιτσα 2, Οσμάν 5 (1), Βασιλειάδης 8 (2).

Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 77-69 (vid)

Η Μπαρτσελόνα το 1-1, ο Ολυμπιακός το πάνω χέρι. Ήταν πολύ καλό για να είναι αληθινό. Ο Ολ…