Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Φενέρμπαχτσε – Παρτιζάν 72-73 (vid)

Φενέρμπαχτσε – Παρτιζάν 72-73 (vid)

Φενέρμπαχτσε

Τεράστιο διπλό της Παρτιζάν στην Κωνσταντινούπολη.

Η Παρτιζάν κατάφερε να πάρει ένα πολύ μεγάλο διπλό στην Κωνσταντινούπολη, καθώς επικράτησε με 73-72 της Φενέρμπαχτσε.

Η Φενέρμπαχτσε υποδέχθηκε την Παρτιζάν στην «Ulker Sports Arena» για τη 15η αγωνιστική της Euroleague. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη με 10-4 ρεκόρ, ενώ αυτή του «δασκάλου του», Ζέλικο Ομπράντοβιτς με 5-9.

Οι Τούρκοι βάλανε το πρώτο καλάθι 08:45 με τον Πιερ και κάνανε το 2-0.  Η Παρτιζάν απάντησε στο 8:02, όμως ακολούθησε ένα σερί 6-0 για τους γηπεδούχους με δύο δίποντα του Πιερ και ένα του Τζεκίρι, κάνοντας το 8-2 στο 6:08.

Οι φιλοξενούμενοι με ένα σερί 4-0 μείωσαν σε 8-6 στο 4:42, με τον Πάντερ να πετυχαίνει ένα δίποντο και μία βολή. Έκτοτε οι δύο ομάδες ήταν πιο εύστοχες, με το τελικό σκορ στην πρώτη περίοδο να είναι 19-16, με τον Πιερ να είναι πρώτος σκόρερ της Φενερ με 6 πόντους, ενώ ο Έξουμ πρώτος της Παρτιζάν με 4.

Το πρώτο καλάθι της δεύτερης περιόδου το πέτυχε ο Μάνταρ με τρίποντο και ισοφάρισε για τους Σέρβους. Ένα σερί 7-0 για την Παρτιζάν μέχρι το 7:42, η οποία πήγε μπροστά 23-19. Η Φενέρ έβγαλε αντίδραση και μέχρι το 6:18 είχε πάρει και πάλι προβάδισμα, τριών πόντων, χάρις σε τρίποντο του Γουίλμπεκιν.

Το σκορ πήγαινε καλάθι με καλάθι, με τους γηπεδούχους να παίρνουν εν τέλει το προβάδισμα στο ημίχρονο με 37-33, χάρις σε τρίποντο του Μαχμούτογλου και δύο εύστοχες βολές του Χάγιες.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι δύο ομάδες συνέχισαν από κει που μας άφησαν, δηλαδή με τις επιθέσεις τους να μην είναι τόσο αποτελεσματικές και το σκορ να μην ξεφεύγει. Στο 9:19 ο Μάνταρ έβαλε το πρώτο καλάθι, μειώνοντας σε 37-35. Η Φενέρ με ένα σερί 7-0, μεγάλωσε την διαφορά στους 10 πόντους (47-37).

Στο τέλος της περιόδου, η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη βρισκόταν μπροστά στο σκορ με 57-51, μία διαφορά η οποία είχε πέσει και πάλι στους έξι πόντους.

Με την έναρξη της τέταρτης περιόδου, ο Λεσόρτ στο 9:19 μείωσε σε 57-53. Όχι μόνο αυτό, αλλά η Παρτιζάν κατάφερε να γυρίσει και προσωρινά το ματς, κάνοντας το σκορ 60-59 με τρίποντο του Ιωάννη Παπαπέτρου. Η Φενέρ έβγαλε αντίδραση στο 4:37 και πήρε πάλι προβάδισμα χάρις σε δίποντο του Νικ Καλάθη. Ακόμα και η διαφορά τεσσάρων πόντων που πήρανε πάλι οι γηπεδούχοι, χάθηκε στο 1:21 με τον Λεντέι να ισοφαρίζει σε 70-70.

Οι Τούρκοι πήραν το προβάδισμα με 72-70 χάρις σε δύο εύστοχες βολές του Μπούκερ, όμως οι Σέρβοι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Με τρεις εύστοχες βολές του Αβράμοβιτς στο 0:05 η Παρτιζάν πήρε ένα πολύ μεγάλο διπλό.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 37-33, 57-51, 72-73

Περισσότερα από Παναγιώτης Ραμαντάνης

Ολυμπιακός: Κρίθηκε ανέτοιμος ο Παπανικολάου

Χωρίς Παπανικολάου κόντρα στη Μπαρτσελόνα. Ο Ολυμπιακός  υποδέχεται  την Μπαρτσελόνα (21:3…