Κεντρική Γυναίκες Ολυμπιακός – Ρίγα 51-70

Ολυμπιακός – Ρίγα 51-70

Giorgos Pantelakis

Την πέμπτη του ήττα σε ισάριθμες αναμετρήσεις στην Euroleague Γυναικών υπέστη ο Ολυμπιακός. Η ομάδα του Παντελάκη δεν κατάφερε να γευτεί τη χαρά της νίκης ούτε στην πέμπτη αγωνιστική της διοργάνωσης, μιας και ηττήθηκε από τη Ρίγα με 51-70 στο ΣΕΦ.

Κορυφαία για τις ηττημένους, οι οποίες ήταν πολύ άστοχες (4/22 τρίποντα) κι έκαναν αρκετά λάθη (17), ήταν η Λικέντρα Τζόνσον με 13 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Ο Ολυμπιακός μπόρεσε να φανεί ανταγωνιστικός μόνο στο πρώτο ημίχρονο. Προηγήθηκε με 19-14 στην πρώτη περίοδο, ενώ βρέθηκε πίσω στο σκορ με 31-34 στο φινάλε της δεύτερης περιόδου.

Στην επανάληψη, η ομάδα από τη Λετονία ανέβασε στροφές, ξέφυγε με 8 πόντους (39-47) στο τρίτο δεκάλεπτο, ενώ ανέβασε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου, τιμωρώντας τη ζώνη του Ολυμπιακού και φτάνοντας άνετα στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 19-14, 31-34, 39-47, 51-70.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Παντελάκης): Κοσμά 5(1), Μάζιτς 4, Νικολοπούλου 2, Σταμολάμπρου 9, Τόμας 5(1), Τζόνσον 13, Παυλοπούλου 5(1), Σωτηρίου, Σταμάτη 8(1).

Περισσότερα από Δημήτρης Σιαφάκας
Περισσότερα σε Γυναίκες

Ολυμπιακός: Πολυτιμότερη των τελικών η Τόμπιν

MVP του τελικού η Ρεμπέκα Τόμπιν. Ο Ολυμπιακός κέρδισε τον Παναθηναϊκό με 61-45, κατακτώντ…