Κεντρική Γυναίκες Ελλάδα – Ισλανδία 59-30

Ελλάδα – Ισλανδία 59-30

ethniki korasides ellada

Το 2/2 έκανε η Εθνική Κορασίδων στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U16 B’ Κατηγορίας. Η Ελλάδα στη δεύτερη αναμέτρηση της στη διοργάνωση επικράτησε της Ισλανδίας με 59-30.

Οι δύο ομάδες ήταν άστοχες στα πρώτα λεπτά και χρειάστηκαν σχεδόν 3 λεπτά για να πετύχουν το πρώτο καλάθι. Ελλάδα και Ισλανδία δεν μπορούσαν να βρουν λύσεις στην επίθεση και στα μέσα της πρώτης περιόδου το σκορ ήταν 4-2.

Ελλάδα ανέβασε την απόδοση της στην επίθεση στο τελευταίο τρίλεπτο του πρώτου δεκαλέπτου και σε συνδυασμό με την καλή της άμυνα, προηγήθηκε με 9 πόντους (14-5).

Η Ισλανδία ήταν “μπλοκαρισμένη” στην επίθεση, με αποτέλεσμα να βρεθεί πίσω στο σκορ με 15 πόντους (24-9). Η Ελλάδα είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης και στο τέλος του ημιχρόνου ήταν μπροστά με 19 (31-12).

Η Ισλανδία δεν μπορούσε με τίποτα να βρει το δρόμο προς το καλάθι, με την Εθνική μας να το εκμεταλλεύεται και να κρατάει σε υψηλά νούμερα τη διαφορά (49-20). H Ελλάδα κράτησε μέχρι το τέλος το προβάδισμα και έφτασε στην εύκολη νίκη με 59-30.

Τα δεκάλεπτα: 14-5, 31-12, 49-20, 59-30

Ελλάδα (Μπακογεώργος): Σεμερτζάκη 6, Καρακασίδου 4 (5κλ), Βαντσιούρη, Κοντραφούρη 4, Κριμίλη 2, Μπενέκη 3, Παπαμαρκάκη 4 (7ρ, 4 α), Παπαδοπούλου 10, Μποσγανά 7 (10ρ, 4 α), Κατσαμούρη 12 (6κλ), Χατζηλεοντή 3 (8ρ), Αναστασοπούλου 4

Ισλανδία (Γκούντμουντσον): Ολαφσντότιρ 2, Γιονσντότιρ, Σερβισντότιρ 2, Γκιουναρσντότιρ, Παλσντότιρ, Οτοσντότιρ 3, Γκιμσντότιρ 4, Σβανσντότιρ 3, Εϊρικσντότιρ 8, Οσκαρσντότιρ, Ολαφσντότιρ Σ. 6, Ολαντότιρ 2