Κεντρική Γυναίκες Σουηδία – Ελλάδα 72-61

Σουηδία – Ελλάδα 72-61

ethniki neanidon ellada sweden

Η Εθνική Νεανίδων δεν τα κατάφερε στον πρώτο αγώνα νοκ άουτ, καθώς ηττήθηκε από τη Σουηδία με 72-61 για το Ευρωμπάσκετ U18. Πλέον, η Ελλάδα θα αγωνιστεί για τις θέσεις 9-16.

Η Ελλάδα στα πρώτα λεπτά ήταν νευρική, με αποτέλεσμα η Σουηδία να πάρει μικρό προβάδισμα (9-2). Οι τυπικά φιλοξενούμενες ήταν καλύτερες στην πρώτη περίοδο και προηγήθηκαν ακόμη και με 12 πόντους (22-10).

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε όπως τελείωσε το πρώτο, με τη Σουηδία να είναι ασταμάτητη (29-13). H Ελλάδα δεν μπορούσε να βρει λύσεις σε επίθεση και άμυνα, με αποτέλεσμα η διαφορά να αυξάνεται συνεχώς (33-16). Η Εθνική Νεανίδων “ξύπνησε” και με σερί 8-0 έριξε τη διαφορά (33-24).

Οι φιλοξενούμενες, όμως, δεν άφησαν την Εθνική μας να πλησιάσει άλλο στο σκορ και ξανά ανέβασαν τη διαφορά στους 16 (42-26). Η Ελλάδα δεν μπόρεσε να αντιδράσει και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 22 πόντους (53-31).

Σουηδία στην τελευταία περίοδο κράταγε σταθερά σε διψήφια νούμερα τη διαφορά (63-47). Οχτώ λεπτά πριν το τέλος του αγώνα η προπονήτρια της Εθνικής Νεανίδων, Ελένη Καφαντάρη, δέχτηκε δεύτερη τεχνική ποινή και αποχώρησε από τον πάγκο.

Η Ελλάδα πίεσε στα τελευταία λεπτά και κατάφερε να ρίξει τη διαφορά στους 10 (65-55), αλλά δεν κατάφερε να κάνει την ανατροπή.

Τα δεκάλεπτα: 22-10, 34-24, 60-42, 72-61.
ΣΟΥΗΔΙΑ (Μπένγκστσον): Μπόστρομ 1, Φίλεν 3, Χιερν 9, Λούντκουιστ 25, Γκλαντζ, Πέρσον 8 (2), Ελίας 9 (1), Αλμπεργκ 9 (2), Νόρντερ, Γενγκ 8.
ΕΛΛΑΔΑ (Καφαντάρη): Τσινέκε Ελ. 16, Τζανετάκου 2, Μυλωνάκη, Αναστασοπούλου 13, Τσινέκε Κ. 7 (1), Παναγιωτοπούλου 2, Κουκή 14, Χατζηβασιλείου, Πράπα 4, Τσιχλάκη 3 (1), Στούπα.