Κεντρική Ελλάδα Εθνικές Γερμανία – Ελλάδα 77-86

Γερμανία – Ελλάδα 77-86

hellas germany

hellas germanyΤην πρώτη θέση του πρώτου ομίλου του Ευρωμπάσκετ Νέων Ανδρών κατέκτησε η Εθνική Ελλάδας, η οποία επικράτησε της Γερμανίας με 77-86, κάνοντας το 3/3 στη διοργάνωση.

Η “γαλανόλευκη” τα βρήκε σκούρα κόντρα στους Γερμανούς, ωστόσο σοβαρεύτηκε στο τελευταίο τρίλεπτο, “έπνιξε” με την άμυνα της τους αντιπάλους κι έφτασε σε ακόμα μία νίκη. Αντίπαλος του αντιπροσωπευτικούς μας συγκροτήματος στους “16” θα είναι το Μαυροβούνιο (19/7).

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος με 18 πόντους, 5 ριμπάουντ κι 6 ασίστ, με τον Αντώνη Κόνιαρη να προσθέτει 17 πόντους. Αυτός που “κλείδωσε” τη νίκη ήταν, πάντως, ο Νίκος Δίπλαρος (15π.), ο οποίος έκανε σπουδαία δουλειά σε άμυνα κι επίθεση στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Η Εθνική Ελλάδας δεν θα είχε εύκολο έργο απέναντι στη Γερμανία, όπως στα δύο πρώτα παιχνίδια της στη διοργάνωση με Τσεχία και Σουηδία. Αυτό φάνηκε από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τους Γερμανούς να μπαίνουν πολύ δυνατά στο παρκέ.

Μετά το αρχικό 4-7 της “γαλανόλευκης”, η Γερμανία έτρεξε σερί 9-0 και προηγήθηκε με 13-7 στο 6′, ενώ έκλεισε την πρώτη περίοδο, όντας μπροστά στο σκορ με 25-18. Η άμυνα του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος αδυνατούσε να σταματούσε τους Γερμανούς στο πρώτο δεκάλεπτο, οι οποίοι ήταν αρκετοί εύστοχοι από την περιφέρεια.

Η Εθνική Ελλάδας προσπάθησε να αντιδράσει στη συνέχεια. Ανέβασε στροφές στην άμυνα και κατάφερε να πάρει το προβάδισμα (29-31) στο 15′, χάρη σε 7 σερί αναπάντητους πόντους, ωστόσο δεν μπόρεσε να πάει στην ανάπαυλα του ημιχρόνου όντας μπροστά στο σκορ. Με buzzer beater καλάθι του Βάγκνερ, οι Γερμανοί προηγήθηκαν με 38-37 στο τέλος του πρώτου μέρους.

Με το σκορ στο 44-41, οι Γερμανοί έτρεξαν ένα σερί 6-0 και ξέφυγαν με 50-41 στο 26′, ενώ με τον δαιμόνιο Κράμερ ανέβασαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (54-43 στο 27′). Σ’ εκείνο το χρονικό σημείο, ο Κόνιαρης βγήκε μπροστά, πέτυχε 5 σερί πόντους και με 2 βολές του Χαραλαμπόπουλου, η “γαλανόλευκη” πλησίασε στους 4 πόντους (54-50). Το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε τους Γερμανούς μπροστά στο σκορ με 55-50, έπειτα από μία βολή του Κράτζερ.

Στην τέταρτη περίοδο, η Εθνική Ελλάδας κατάφερε να πάρει και πάλι το προβάδισμα (62-63), χάρη σ’ ένα καλάθι και φάουλ του Χαραλαμπόπουλου στο 35′. Ο Γιάλοου απάντησε με τον ίδιο τρόπο κι έβαλε εκ νέου τη Γερμανία μπροστά στο σκορ (65-63), με τον Κόνιαρη να κάνει το 65-66 με τρίποντη “βόμβα”.

Ακολούθησαν τέσσερις αναπάντητοι πόντοι από Μουράτο και Χαραλαμπόπουλο, οι οποίοι διαμόρφωσαν το 65-70 στο 37′, με τη “γαλανόλευκη” να παίζει τρομερή άμυνα και τη διαφορά να ανεβαίνει διψήφια επίπεδα (65-76) στο 39′.

Η Εθνική Ελλάδας σοβαρεύτηκε στα τελευταία λεπτά, “έπνιξε” τους Γερμανούς κι έκανε το 3/3 στη διοργάνωση, κατακτώντας την πρώτη θέση του ομίλου της.

Διαιτητές: Σαχίν (Τουρκία), Εστερόν (Ισραήλ), Σούσλοφ (Εσθονία)
Δεκάλεπτα: 25-18, 38-37, 55-50, 77-86
ΓΕΡΜΑΝΙΑ : Ζέεμπ, Μπέισλαγκ 16, Σμίκαλε, Τζάλοου 12, Σνάιντερ 5, Βάγκνερ 10, Βανκ 3, Φρόιντενμπεργκ, Κράτζερ 7, Κίελ 8, Κράμερ 16.
ΕΛΛΑΔΑ : Λούντζης 9, Μιλεντίγιεβιτς 3, Κόνιαρης 17, Φλιώνης 2, Καρράς 5, Σκουλίδας, Δίπλαρος 15 (5κλ), Αγραβάνης, Χρηστίδης 6, Χαραλαμπόπουλος 18 (5ρ, 6 α, 2κλ, 1κ), Μουράτος 11.