Κεντρική Γυναίκες Νίκησε και τη Ρωσία η Εθνική Γυναικών

Νίκησε και τη Ρωσία η Εθνική Γυναικών

gynaikes ethniki omada

Η Εθνική Ελλάδος των Γυναικών νίκησε και τη Ρωσία με 76-74, στο δεύτερο φιλικό του τουρνουά της Πάτρας. Ο Κώστας Κεραμιδάς έβγαλε χρήσιμα συμπεράσματα εν όψει του προσεχούς Eurobasket.

Ύστερα από ένα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο, η “γαλανόλευκη” ήταν ελαφρώς καλύτερη στην τρίτη περίοδο, την οποία και έκλεισε στο +6 (60-54). Στο τελευταίο δεκάλεπτο, το παιχνίδι έγινε ντέρμπι, ωστόσο οι παίκτριες του Κώστα Κεραμιδά έφτασαν στη δεύτερη τους νίκη σε ισάριθμα ματς.

Πρώτη σκόρερ για την Εθνική μας ήταν η εξαιρετική Εβίνα Μάλτση με 28 πόντους, ενώ η Σπανού είχε 10 πόντους. Για τις ηττημένες, όπως στο παιχνίδι με την Ουκρανία, έτσι σήμερα, η Βαντέεβα ήταν πολύ με 17 πόντους, ενώ οι Πρινς πρόσθεσε 15 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 42-40, 60-54, 76-74.

ΕΛΛΑΔΑ (Κεραμιδάς): Μάλτση28, Νικολοπούλου 2, Σωτηρίου 4, Σπανού 10, Καλτσίδου 8, Έιβερι 2, Σταμπολάμπρου, Λύμουρα 8, Σπυριδοπούλου 8, Χριστινάκη 3, Δίελα, Φασούλα 3

ΡΩΣΙΑ (Βασίν): Μπελιάκοβα 2, Τιχονένκο 4, Μπέγκλοβα 4, Τσεραπάνοβα 5, Μάιγκα 2, Ζέντικ, Μούσινα 7, Βαντέεβα 17, Λεβτσένκο 3, Πρινς 15, Κιριλόβα 3, Βιερού 4, Λεσκοβτσέβα 5

Περισσότερα από Κώστας Παπάζογλου
Περισσότερα σε Γυναίκες

Σπουδαία παιχνίδια είχαν τα play off της Α2 γυναικών

Έντονο ενδιαφέρον στους αγώνες της Α2 γυναικών. Ματσάρα είδα στην Αγ. Παρασκευή για τα πλέ…