Κεντρική Basket League Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ 75-54

Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ 75-54

Olympiakos PAOK

Σκούπισμα στη σειρά με 3-0 για τον Ολυμπιακό και πρόκριση στους τελικούς.

Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε του ΠΑΟΚ με 75-54 και «σκούπισε» εύκολα την ημιτελική σειρά κάνοντας το 3-0. Πλέον οι «ερυθρόλευκοι» περιμένουν να μάθουν τον αντίπαλο του ζευγαριού ΠαναθηναϊκόςΠεριστέρι, που θα κοντραριστούν μαζί για τον τίτλο του Πρωταθλητή.

Με καλύτερο ρυθμό ξεκίνησε τον αγώνα ο Ολυμπιακός, που πήρε προβάδισμα στα πρώτα λεπτά. Ο ΠΑΟΚ σταδιακά ανέβαζε στροφές (μειώνοντας σε 10-8), ωστόσο οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν εύκολα να τρέξουν ένα σερί 12-0 και να πάρουν από νωρίς διψήφιες διάφορες στο παιχνίδι (22-8). Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ (24-12).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι «ασπρόμαυροι» προσπαθούσαν να βρουν λύσεις για να ροκανίσουν το δείκτη του σκορ και παρότι ο Ολυμπιακός ξέφυγε στο +15 (32-17) βρήκαν χώρους εκμεταλλευόμενοι τα πολλά λάθη των γηπεδούχων και μείωσαν με τη μικρότερη διαφορά (32-27) στο 17“.  Ως το ημίχρονο αμφότερες και οι δυο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι με τους Πειραιώτες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με (39-34).

Στην επανάληψη ο Ολυμπιακός ανέκτησε ξανά διψήφια διαφορά στο παιχνίδι, αλλά ο ΠΑΟΚ με τα διαδοχικά τρίποντα του Χάντς μείωσε σε (50-45). Από εκείνο το σημείο οι «ερυθρόλευκοι» πήραν εύκολα τον κυρίαρχο ρόλο στον αγώνα και έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +16 (61-45) με 11-0 σερί.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν κι άλλο την ψαλίδα του σκορ στην τελευταία περίοδο, και με τη διαφορά να ανεβαίνει πάνω από τους 20, έφτασαν εύκολα στο τελικό 75-54 που του δίνει το εισιτήριο για τους τελικούς της Basket League.

Τα δεκάλεπτα: 24-12, 39-34, 61-45, 75-54.