Κεντρική Basket League Κολοσσός – Παναθηναϊκός 59-96

Κολοσσός – Παναθηναϊκός 59-96

Kolossos Panathinaikos

«Πράσινος» περίπατος στη Ρόδο.

Σε εξ αναβολής παιχνίδι της 15ης αγωνιστικής ο Παναθηναϊκός δίχως να αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα επικράτησε εύκολα του Κολοσσού με 59-96 στη Ρόδο, και βελτίωσε  το ρεκόρ του σε 15-5.

Νωθρό ήταν το ξεκίνημα και για τις δυο ομάδες, αφού ο ρυθμός του αγώνα στα πρώτα λεπτά ήταν χαμηλός. Ο Παναθηναϊκός στη συνέχεια με ένα επιμέρους 11-2 κατάφερε να ξεφύγει με διψήφια διαφορά (10-23) στο τέλος του δεκαλέπτου, χτίζοντας σταδιακά τον ρυθμό του.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι «πράσινοι» πάτησαν γκάζι και πήραν προβάδισμα με +22 (12-34) στο 13′, και συνέχισαν φτάνοντας το (19-45) με 3/3 βολές του Δημήτρη Αγραβάνη. Το δεκάλεπτο τελείωσε στο +21 (29-52) για τους φιλοξενούμενους, και οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με τα ηνία υπέρ τους.

Διαδικαστικό το δεύτερο μέρος, ο Παναθηναϊκός ανέβαζε κι άλλο την απόδοση του φτάνοντας το +39 (55-94) στο τέταρτο δεκάλεπτο, και με τον Χρήστο Σερέλη να δίνει την ευκαιρία σε πολλούς παίκτες, το «τριφύλλι» πήρε τη νίκη στη Ρόδο με 59-96.

Τα δεκάλεπτα: 10-23, 29-52, 41-72, 59-96.