Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ζαλγκίρις – Μπασκόνια 79-75 (vid)

Ζαλγκίρις – Μπασκόνια 79-75 (vid)

Zalgiris Baskonia

Πήρε το ντέρμπι η Ζαλγκίρις.

Μεγάλη νικη για το κυνήγι της 8ης θέσης πέτυχε η Ζαλγκίρις, επικρατώντας με 79-75 της Μπασκόνια στη Λιθουανία, στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής της Euroleague.

Με ισορροπημένο σκορ στο πρώτο ημίχρονο και όρεξη για μπάσκετ, Ζαλγκίρις και Μπασκόνια (έδειχναν τις διαθέσεις τους), και οδηγήθηκαν στην ανάπαυλα στο 38-42, χωρίς να υπάρχει ξεκάθαρος πρωταγωνιστής.

Στην επανάληψη οι Λιθουανοί μπήκαν με περισσότερη συγκέντρωση στο παιχνίδι, παίρνοντας προβάδισμα με +5 (54-49) στο 26′. Η Μπασκόνια δεν άφηνε την ομάδα του Κάζις Μακσβίτις να διευρύνει τη διαφορά, και μείωσε στο (56-55) με Κότσαρ πρωτοπόρο.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, η Μπασκόνια προηγήθηκε με +3 στο 34′ (65-68) έχοντας τον κυρίαρχο Μαξ Χέιντεγκερ να δίνει στην ομάδα του το σύνθημα νίκης. Ωστόσο η Ζαλγκίρις (με το πλεονέκτημα της έδρας) βρήκε τρόπους να κατεβάσει την ψαλίδα του σκορ, φτάνοντας το -2 (73-75) στο 38′, και να πάρει τον ρόλο οδηγού στο 39′ (77-75) με Σίμιτς πρωταγωνιστή.

Στο τελευταίο λεπτό ο Χάουαρντ δεν βρήκε στόχο σε σουτ τριών πόντων, και με τον Ντίμσα να ευστοχεί σε 2/2 βολές, η Ζαλγκίρις κατάφερε να πάρει τη σπουδαία μάχη (79-75).

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 38-42, 61-60, 79-75.