Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μονακό – Βιλερμπάν 87-75 (vid)

Μονακό – Βιλερμπάν 87-75 (vid)

villeurban monaco

Ακόμη μία νίκη για τη Μονακό.

Η Μονακό πανηγύρισε ακόμη μία νίκη στη φετινή Ευρωλίγκα. Οι Μονεγάσκοι, αν και δυσκολεύτηκαν, επικράτησαν και της Βιλερμπάν με 87-75. Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο στο μεγαλύτερο μέρος του ματς και παρότι οι Γάλλοι έκαναν την αντεπίθεση τους, άντεξαν και πήραν το ροζ φύλλο αγώνα.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν εντυπωσιακό και για τις δύο ομάδες. Η Μονακό και η Βιλερμπάν έδωσαν έμφαση στην επίθεση τους και κατάφεραν να σημειώσουν συνολικά 49 πόντους. Οι Μονεγάσκοι είχαν στο μεγαλύτερο μέρος τον έλεγχο και τα ηνία του σκορ (28-21). Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο, με τους γηπεδούχους να συντηρούν διψήφια διαφορά (50-40).

Η Βιλερμπάν δεν τα παράτησε και ήταν άκρως ανταγωνιστική στο δεύτερο ημίχρονο. Οι Γάλλοι έβρισκαν τρόπους να διασπούν την άμυνα της Μονακό και κατάφεραν να μειώσουν στους 4 (67-63). H αντεπίθεση της ομάδας του Πάρκερ έμεινε, όμως, στη μέση. Οι γηπεδούχοι ξύπνησαν, έλεγξαν το παιχνίδι και τελικά πήραν τη νίκη με 87-75.

Τα δεκάλεπτα: 28-21, 50-40, 67-63, 87-75

Λυκογιάννης: «Πρέπει να έχουμε μνήμη χρυσόψαρου»

Απογοητευμένος από το αποτέλεσμα είναι ο τεχνικός του Πανιωνίου, Άρης Λυκογιάννης. Κερδίζο…