Κεντρική Basket League Προμηθέας – Λαύριο 74-71

Προμηθέας – Λαύριο 74-71

C0838431 AD77 4317 B4C1 234AB56DD7A2

Πήρε το «θρίλερ» ο Προμηθέας.

Μπορεί το Λαύριο στην επανάληψη να έφερε τα πάνω – κάτω, όμως ο Προμηθέας στάθηκε  σαν κέρβερος, επικρατώντας με 74-71.

Δυναμικά μπήκαν στην αναμέτρηση και οι δυο ομάδές (7-6), οι οποίες έως και το 5’ ήταν πολύ κοντά στο σκορ (9-10). Οι γηπεδούχοι με τον Κουλμπόκα στο «τιμόνι» κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα ( 17-12) και στη συνέχεια να κλείσουν την 1η περίοδο με +9 (26-17).

Στον ίδιο ρυθμό κινούταν ο Προμηθέας και στην 2η περίοδο (35-29). Η ομάδα του Γιάννη Χριστοπούλου έφυγε για τα αποδυτήρια με +12 (41-29).

Με άλλη ενέργεια μπήκε το Λαύριο στο παρκέ (58-48). Οι φιλοξενούμενοι με «όπλο» την άμυνα τους, έφεραν τα πάνω – κάτω στο παιχνίδι, ανατρέποντας όλα τα δεδομένα (72-65).

Τα 2’ τελευταία λεπτά ήταν κρίσιμα (72-69). Με τις δυο βολές εύστοχες βολές του Κόουλ το Λαύριο μείωσε στον πόντο (72-71). Ο Τζο Τόμασον όμως ήταν αυτός που έβαλε τέλος στο «θρίλερ», χαρίζοντας την νίκη στον Προμηθέα με 74-71.

Τα δεκάλεπτα: 26-17, 41-29, 59-48, 74-71.

Δείτε εδώ το αυτιστικό του αγώνα.

Μπαρτζώκας: «Θεωρώ πως θα έχουμε τον Παπανικολάου στα επόμενα παιχνίδια»

Στον τρόπο με τον οποίο διαχειρίστηκε η  Μπαρτσελονα το ματς, αναφέρθηκε ο Γιώργος Μπαρτζώ…