Κεντρική Basket League Κολοσσός – Ιωνικός 89-48

Κολοσσός – Ιωνικός 89-48

Kolossos ionikos

Συνέτριψε τον Ιωνικό ο Κολοσσός στη Ρόδο.

Ο Κολοσσός επικράτησε «σαν» σε προπόνηση τον Ιωνικό στη Ρόδο με 89-48 στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Basketleague, και σημείωσαν την 4η διαδοχική τους νίκη στο πρωτάθλημα.

Από νωρίς η ομάδα της Ρόδου μπήκε σε θέση οδηγού, με τη διαφορά στο πρώτο δεκάλεπτο να αγγίζει το +17 (23-6) έχοντας τρομερά ποσοστά στα τρίποντα (4/7). Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ψαλίδα άρχιζε να ανοίγει για τα καλά, με τους γηπεδούχος να τρέχουν σερί 15-0 και να φτάνουν το σκορ του αγώνα στο +33 (60-27). Έτσι οι δυο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια, με τον Κολοσσό να κυριαρχεί (42-24).

Η ίδια εικόνα παρέμεινε και στο δεύτερο μισό του αγώνα, με τον Κολοσσό να συνεχίζει ακάθεκτος και να εκτοξεύει τη διαφορά στο τέταρτο δεκάλεπτο στο +43 (80-37), με τον Ιωνικό να δείχνει σημάδια παράδοσης από νωρίς του αγώνα. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε (89-48), και η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου πήρε την άνετη νίκη με (6/6 στην έδρα του).

Τα δεκάλεπτα:  25-12, 42-24, 63-33, 89-48.

Περισσότερα από Κωνσταντίνος Καραφώτης

Μπαρτζώκας: «Θεωρώ πως θα έχουμε τον Παπανικολάου στα επόμενα παιχνίδια»

Στον τρόπο με τον οποίο διαχειρίστηκε η  Μπαρτσελονα το ματς, αναφέρθηκε ο Γιώργος Μπαρτζώ…