Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μπασκόνια – Μπαρτσελόνα 78-85 (vid)

Μπασκόνια – Μπαρτσελόνα 78-85 (vid)

Baskonia Barcelona

Η Μπαρτσελόνα πήρε το «διπλό» πριν το ντέρμπι με τη Ρεάλ.

Η Μπαρτσελόνα επικράτησε της Μπασκόνια με 78-85 στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής της Euroleague, υποχρεώνοντας τους «Βάσκους» στην 4η διαδοχική τους ήττα.

Το γρήγορο ξεκίνημα της Μπαρτσελόνα στο ματς με 5/5 σουτ στο 4′ τους έφερε σε απόσταση 8 πόντων (9-17). Στη συνέχεια, η αστάθεια των φιλοξενούμενων στον αγώνα, ήταν η ευκαιρία για τη Μπασκόνια να μειώσει με σερί 9-0 (18-17) έχοντας στο «τιμόνι» τον εξαιρετικό Σεντέρσκις. Σταδιακά στο δεύτερο δεκάλεπτο η απόδοση των Καταλανών ανέβαινε, με τη διαφορά στο 16′ να φτάνει στο +10 (42-32), και το ημίχρονο να κλείνει στο (40-47).

Στην επανάληψη ο Σεντέρσκις συνέχισε να πρωταγωνιστεί και να οδηγεί την ομάδα του στην αντίδραση, με τη ψαλίδα του σκορ να κατεβαίνει στο -4 (53-57), και να ολοκληρώνουν το τρίτο δεκάλεπτο με τη διαφορά στον πόντο (63-64).

Στην τέταρτη περίοδο η Μπαρτσελόνα κατάφερε να δείξει το αγωνιστικό της προφίλ, και να οδεύει όσο κυλάει το χρονόμετρο στη νίκη, αφού η Μπασκόνια είχε μόλις 1/12 τρίποντα. Το δυο μεγάλα καλάθια του Νίκολα Μίροτιτς ήταν το σημείο που καθόρισαν τον αγώνα (70-81) (37”). Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε 78-85, και η Μπαρτσελόνα κατάφερε να πάρει το «διπλό» στην έδρα των «Βάσκων».

Τα δεκάλεπτα: 28-28, 40-47, 63-64, 78-85.