Κεντρική Ψαγμένα Μπασκόνια – Ρεάλ Μαδρίτης 92-86 (vid)

Μπασκόνια – Ρεάλ Μαδρίτης 92-86 (vid)

Μπασκόνια

Η Μπασκόνια πήρε το ισπανικό ντέμπι.

Τελευταίο παιχνίδι του 2022 για τη Euroleague και είχαμε ισπανικό ντέρμπι. Η Μπασκόνια φιλοξένησε στο «Φερνάντο Μπουέσα Αρίνα» τη Ρεάλ Μαδρίτης για τη 16η αγωνιστική της διοργάνωσης. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να επικρατήσουν με 92-86, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μάρκους Χάουαρντ με 28 πόντους, 2 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Πρώτο καλάθι της αναμέτρησης ήρθε στο 09:11 από τον Κορνελί, ο οποίος ευστόχησε σε δίποντο και άνοιξε το σκορ για τη «βασίλισσα». Ο Γκεντράιτις απάντησε με τρίποντο, όμως με δύο βολές του Κορνελί η Ρεάλ είχε και πάλι το προβάδισμα.

Ένα πρώτο δεκάλεπτο το οποίο πήγαινε πόντο πόντο, με τη μεγαλύτερη διαφορά να ήταν στο 4:41 για τη Ρεάλ, η οποία με τρίποντο του Ροντρίγκες και μετά του Κορνελί, προηγούταν 16-10. Έπειτα οι δύο ομάδες ήταν πολύ εύστοχες στις προσπάθειές τους, η Μπασκόνια προσπάθησε να μειώσει στον πόντο πριν το τέλος του δεκαλέπτου, άλλα ένα τρίποντο του Γουίλιαμς-Γκος διαμόρφωσε το 28-24 υπέρ της Ρεάλ.

Το δεύτερο δεκάλεπτο είχε ξεκινήσει πιο… χαλαρά, με το πρώτο καλάθι να έρχεται με τρίποντο του Γιαμπουσέλε στο 07:30. Όταν το σκορ ήραν 34-26 υπέρ της Ρεάλ με τρίποντο του Χεζόνια στο 07:16, οι Βάσκοι αποφάσισαν να… σοβαρευτούν. Με ένα σερί 12-0, (Χομς, Χένρι, Κοστέγιο) οι γηπεδούχοι κάνανε την ανατροπή και είχαν το προβάδισμα με 38-36, έξι λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου.

Ο Ντεκ με 2 βολές μείωσε, όμως με ένα σερί 9-0, η Μπασκόνια έφτασε τη διαφορά στους 11. Η «μαγική» εικόνα της Μπασκόνια στο δεύτερο δεκάλεπτο, έκανε τη διαφορά να φτάσει και μέχρι τους 19 01:14 πριν τη λήξη του ημιχρόνου, με τη Ρεάλ να κάνει το 59-43 το οποίο ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Όπως και στα προηγούμενα δύο δεκάλεπτα, έτσι και στο τρίτο, το πρώτο καλάθι το πέτυχε η Ρεάλ, με τον Κοζέρ να κάνει το 59-45 στο 09:46. Η Μπασκόνια απάντησε με δίποντο, όμως είχε έρθει η σειρά της Ρεάλ να κάνει ένα καλό σερί. Οι Μαδριλένοι είχαν 12 πόντους έναντι 2 των γηπεδούχων, με το σκορ να ήταν 63-57 στο 05:08. Οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν να γυρίσουν το ματς, όμως οι Βάσκοι πάντα έβρισκαν απάντηση, με το σκορ στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου να ήταν 73-69 υπέρ της Μπασκόνια.

Όπως θα περιμένατε και στο τέταρτο δεκάλεπτο το πρώτο εύστοχο σουτ, ήταν από παίκτη της Ρεάλ και συγκεκριμένα από τον Γουίλιαμς-Γκος ο οποίος έκανε το 73-71 στο 08:44. Στο καλάθι ήταν η διαφορά των δύο ομάδων, όμως με πολύ μεγάλα τρίποντα η Μπασκόνια στο 04:04 προηγούταν 84-75, με τους Χάουαρντ και Γκεντράιτις να κάνανε τη διαφορά. Η Ρεάλ όσο και να πλησίαζe στο σκορ, δεν μπορούσε να περάσει μπροστά με τους γηπεδούχους να διαχειρίζονταν άψογα το ματς. Ένα λεπτό πριν από τη λήξη, οι Μαδριλένοι είχαν μειώσει στους πέντε (87-82) χάρις σε καλάθι δύο πόντων του Γουίλιαμς-Γκος.

Η Μπασκόνια με τρεις βολές έκανε το 90-82, ενώ ο Ντεκ με τρίποντο στα 00:16, μείωσε σε 90-85. Το 92-85 έκανε με δύο εύστοχες βολές ο Χομς. Το τελικό 92-86 διαμόρφωσε ο Γουίλιαμς-Γκος με μία εύστοχη βολή.

Τα δεκάλεπτα: 24-28, 59-43, 73-69,

Περισσότερα από Παναγιώτης Ραμαντάνης
Περισσότερα σε Ψαγμένα

Μπαρτζώκας: «Θεωρώ πως θα έχουμε τον Παπανικολάου στα επόμενα παιχνίδια»

Στον τρόπο με τον οποίο διαχειρίστηκε η  Μπαρτσελονα το ματς, αναφέρθηκε ο Γιώργος Μπαρτζώ…