Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μακάμπι Τελ Αβίβ – Αναντολού Εφές 80-72 (vid)

Μακάμπι Τελ Αβίβ – Αναντολού Εφές 80-72 (vid)

Μίτσιτς

Νίκη με μεγάλη ανατροπή για τη Μακάμπι.

Μία σπουδαία εντός έδρας νίκη πανηγύρισε η Μακάμπι Τελ Αβίβ. Οι Ισραηλινοί αν και βρέθηκαν να χάνουν με διψήφιες διαφορές κατάφεραν να κερδίσουν την Αναντολού Εφές με 80-72. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ήταν φανταστικοί, δέχθηκαν μόλις 7 πόντους και πήραν το ροζ φύλλο αγώνα.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν χωρισμένο σε δύο μέρη. Η πρώτη περίοδος ανήκε εξ ολοκλήρου στη Μακάμπι Τελ Αβίβ, ενώ το δεύτερο δεκάλεπτο στην Αναντολού Εφές. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και με κρεσέντο έξω από τα 6,75μ. πήραν τα ηνία στο σκορ (26-19). Η συνέχεια, όμως, δεν ήταν ανάλογη. Οι Τούρκοι με τον φοβερό και τρομερό Κλάιμπερν έκαναν την αντεπίθεση τους και έκαναν την ανατροπή στο φινάλε του πρώτου 20λεπτου (44-45).

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν συνέχισε να έχει τον έλεγχο και στο δεύτερο μέρος και κατάφερε να χτίσει διαφορά και να ξεφύγει στο σκορ (57-65). H Μακάμπι δεν τα παράτησε και με ένα σερί 9-2 μπήκε και πάλι στη διεκδίκηση του ματς (66-67), ενώ με καλάθι του Μπράουν έγινε η ανατροπή (68-67). Η Εφές δεν μπορούσε να σκοράρει με τίποτα στο τέταρτο δεκάλεπτο. Οι φιλοξενούμενοι σε 8 λεπτά σημείωσαν μόλις 2 πόντους, με αποτέλεσμα να δεχθούν την ανατροπή (75-67).

Μέχρι το φινάλε δεν άλλαξε κάτι και η Μακάμπι Τελ Αβίβ πήρε τη νίκη με 80-72.

Τα δεκάλεπτα: 26-19, 44-45, 57-65, 80-72

Βιλερμπάν – Μονακό 77-87 (vid)

Τα… χρειάστηκε, αλλά κέρδισε η Μονακό Η Μονακό ζορίστηκε απέναντι στη Βιλερμπάν, αλλ…