Κεντρική Basket League Περιστέρι – ΠΑΟΚ 68 – 67: «Προσγείωσε απότομα τον ΠΑΟΚ»

Περιστέρι – ΠΑΟΚ 68 – 67: «Προσγείωσε απότομα τον ΠΑΟΚ»

Περιστέρι

Το Περιστέρι υποδέχτηκε τον ΠΑΟΚ για την 18η αγωνιστική της Stoiximan Basket League. Το Περιστέρι πήρε το ντέρμπι στα 2” πριν το τέλος, με 68 – 67.

Το Περιστέρι βρίσκεται στο 7-8 (3-4 εντός και 4-4 εκτός έδρας), ο ΠΑΟΚ στο 7-7 (4-3 εντός και 3-4 εκτός έδρας). Κρίσιμη αναμέτρηση για την οκτάδα και τα playoffs, με την Λάρισα να ακολουθεί στο 6-9. Η 7η και η 8η ομάδα θα πέσουν σε Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό ή σε Παναθηναϊκό και Ολυμπιακό στον πρώτο γύρο των playoffs.

Ο Αγώνας:

Δυναμικά ξεκίνησε η αναμέτρηση. Οι γηπεδούχοι στο πρώτο 2’ είχαν σημειώσει το 8 – 4. Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη στα μισά του 1ου δεκαλέπτου κατάφερε να ισοφαρίσει με το Περιστέρι 10 – 10. Ο ΠΑΟΚ πήρε πολύ με την άμυνα του και τις εύστοχες επιθέσεις του έκλεισε το 1ο δεκάλεπτο με 18 – 21.

Τα στατιστικά του Α’ μέρους:

Το Περιστέρι έκλεισε την περίοδο με 5/8 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 8 ριμπάουντ (7-1), 6 ασίστ και 4 λάθη. Ο ΠΑΟΚ έχει 8/12 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 2/4 βολές, 8 ριμπάουντ (6-2), 1 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ, κανένα λάθος!

Την 2η περίοδο άνοιξε ο Βασίλης Χρηστίδης, σημειώνοντας το 20 – 21 για την ομάδα του.

Η αναμέτρηση κυλούσε πόντο – πόντο (26 –  25). Ο Χρήστος Σαλούστρος έκλεισε το ημίχρονο για τους Περιστέριωτες με 41 – 30.

Τα στατιστικά του Α’ Μέρους

Το Περιστέρι έκλεισε το πρώτο μέρος με 11/19 δίποντα, 5/12 τρίποντα, 4/4 βολές, 23 ριμπάουντ (17-6), 10 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ και 7 λάθη. Ο Σαλούστρος με 10 πόντους (2/2 δίποντα, 2/3 τρίποντα) είναι ο πρώτος του σκόρερ. Ο ΠΑΟΚ έχει 9/18 δίποντα, 2/12 τρίποντα, 6/8 βολές, 13 ριμπάουντ (11-2), 1 ασίστ, 4 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 4 λάθη και τον Λοβ στους 8 πόντους.

Να σημειωθεί πως ο ΠΑΟΚ μέσα σε 20 αγωνιστικά λεπτά είχε μία ασίστ. Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη σούταρε άσχημα από την περιφέρεια (2/12 τρίποντα και γενικά η άμυνα τους και η επίθεση τους δεν ήταν η συνηθισμένη.

Η 3η περίοδος θα μπορούσαμε να πούμε πως είναι μια αντιγραφή της 2ης περιόδου. Η ομάδα του Περιστερίου είχε φτάσει τη διαφορά στους +7 (47 – 39). Όταν το χρονόμετρο έγραφε 2′ πριν το τέλος η ομάδα του Μίλαν Τόμιτς  με το κάρφωμα του Χρηστίδη έφτασε τη διαφορά στους +12 (57 – 45). Την 3η περίοδο έκλεισαν οι γηπεδούχοι με +10 (57 – 47),

Τελική ευθεία.. Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να αλλάξει την ροή του παιχνιδιού και μείωσε στους +3 (57 – 54). Οι Θεσσαλονικιοί με το εύστοχο 3ποντο του Μάρβιν Τζόουνς πήρετα ηνία του σκορ απο το Περιστέρι (57 – 59) θέλοντας να διεκδικήσει τη νίκη. Με το εύστοχες βολές του Δημήτρη Μωραΐτη το Περστέρι ισοφάρισε με τους Θεσσαλονικιούς (65 – 65). Στις βολές του Δημήτρη Μωραΐτη στα 2” πριν τη λήξη την αναμέτρηση κρίθηκε όλη η αναμέτρηση. Η ομάδα του Μίλαν Τόμιτς πήρε το ντέρμπι με 68 – 67.

Τα δεκάλεπτα : 18-21 , 41-30 , 57-47 , 68-67

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Τόμιτς): Μωραΐτης 12 (3/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 10 ασίστ), Χρυσικόπουλος 5 (1), Κατσίβελης 3 (1), Μπράουν 6 (10 ριμπάουντ), Γκρέι 8 (2), Κόζι 2, Πέτεγουεϊ 4, Γκιέλο 7 (1), Χρηστίδης 11 (5/6 δίποντα), Σαλούστρος 10 (2)

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Ρίβερς 4, Λοβ 12 (6/10 δίποντα), Μάντζαρης, Τζόουνς 15 (4/8 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Γιάνκοβιτς 8 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Λι 1, Γκριν 15 (2), Χριστοδούλου, ΝτιΛέο 8 (2/8 τρίποντα), Τολιόπουλος 4

Μπαρτζώκας: «Θεωρώ πως θα έχουμε τον Παπανικολάου στα επόμενα παιχνίδια»

Στον τρόπο με τον οποίο διαχειρίστηκε η  Μπαρτσελονα το ματς, αναφέρθηκε ο Γιώργος Μπαρτζώ…