Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μπαρτσελόνα – Αρμάνι Μιλάνο 73-75: Η Αρμάνι πήρε τη ματσάρα

Μπαρτσελόνα – Αρμάνι Μιλάνο 73-75: Η Αρμάνι πήρε τη ματσάρα

Μπαρτσελόνα

Η Αρμάνι Μιλάνο ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι με την Μπαρτσελόνα, καθώς επικράτησε με 75-73. Το παιχνίδι είχε συγκλονιστική εξέλιξη και κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα. Μοιραίος για τους μπλαουγκράνα ήταν ο Λαπροβίτολα, ο οποίος αστόχησε στην τελευταία επίθεση του αγώνα.

Η Μπαρτσελόνα μπήκε καλύτερα στην αναμέτρηση και κατάφερε να προηγηθεί με 8-5. Η Αρμάνι Μιλάνο απάντησε με δικό της σερί 5-0 και κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ (8-10). Οι άμυνες των δύο ομάδων ήταν πρωταγωνίστριες στο πρώτο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα να σημειωθούν μόλις 28 πόντοι (14-14).

To ντέρμπι συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Οι εναλλαγές στο προβάδισμα ήταν αρκετές, με τους παίκτες να δίνουν μεγάλες μάχες μέσα στο παρκέ (24-25). O Σέρχι Ροντρίγκεζ ήταν φανταστικός κόντρα στους μπλαουγκράνα και με 15 πόντους ηγούνταν της Αρμάνι Μιλάνο (28-34).

Μπαρτσελόνα δεν τα παράτησε και με ένα εντυπωσιακό σερί 9-0 έφερε τούμπα το ματς στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου (37-36). Ο Κούριτς έκανε όργια για τους μπλαουγκράνα και τους βοήθησε να διατηρήσουν τα ηνία του σκορ (54-47).

Το μεγάλο παιχνίδι μεταξύ των δύο ομάδων συνεχίστηκε και στο τέταρτο δεκάλεπτο. Η Αρμάνι δεν επέστρεψε στους γηπεδούχους να ξεφύγουν και επέστρεψαν στη διεκδίκηση του ματς (56-54). Η αναμέτρηση ήταν πραγματικό ντέρμπι. Οι Ιταλοί βρήκαν ένα μικρό σερί 5-0 και έκαναν 70-65 μόλις 1,12′ πριν το τέλος του αγώνα.

Ο Ντιλέινι πέτυχε ένα μεγάλο τρίποντο και έκανε το 74-70. Ο Μίροτιτς 5” πριν το τέλος απάντησε και μείωσε σε 74-73 με την μπάλα στα τελευταία δευτερόλεπτα να είναι στα χέρια των παικτών του Έτορε Μεσίνα. Η Μπαρτσελόνα έκανε κατευθείαν φάουλ πάνω στον Μέλι. Ο Ιταλός ευστόχησε σε μία από τις δύο βολές (73-75) και οι μπλαουγκράνα είχαν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν ή να πάρουν το ματς.

Ο Λαπροβίτολα πήρε το τελευταίο σουτ, αλλά το τρίποντο του ήταν άστοχο και η Αρμάνι πήρε τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 14-14, 28-34, 54-47, 73-75

Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 77-69 (vid)

Η Μπαρτσελόνα το 1-1, ο Ολυμπιακός το πάνω χέρι. Ήταν πολύ καλό για να είναι αληθινό. Ο Ολ…