Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Παναθηναϊκός – Άλμπα Βερολίνου 82-67: Επιστροφή στις νίκες

Παναθηναϊκός – Άλμπα Βερολίνου 82-67: Επιστροφή στις νίκες

Παναθηναϊκός

Στα θετικά αποτελέσματα στην Ευρωλίγκα επέστρεψε ο Παναθηναϊκός, καθώς επικράτησε της Άλμπα Βερολίνου με 82-67. Οι πράσινοι πραγματοποίησε ένα εξαιρετικό τέταρτο δεκάλεπτο, δεν άφησε κανένα περιθώριο στους Γερμανούς και μπόρεσε τελικώς να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε εξαιρετικά την αναμέτρηση και προηγήθηκε με 8-3. Η Άλμπα Βερολίνου ισορρόπησε την αναμέτρηση και μείωσε τη διαφορά στους δύο πόντους (10-8). Οι πράσινοι ήταν εξαιρετικοί σ’αυτό το δεκάλεπτο και γρήγορα έχτισε μεγάλη διαφορά (17-8). Οι δύο ομάδες ήταν κάκιστες αμυντικά και χαρακτηριστικό είναι ότι στην πρώτη περίοδο σημειώθηκαν συνολικά 55 πόντους, με το τριφύλλι να έχει διαφορά πέντε πόντων (30-25).

Η Άλμπα Βερολίνου στη δεύτερη περίοδο μπήκε δυνατά και με 2/2 τρίποντα έφερε τούμπα την αναμέτρηση (30-31). Ο Παναθηναϊκός έδειξε ανύμπορος να αντιδράσει και οι Γερμανοί όχι μόνο διατήρησαν τα ηνία του σκορ, αλλά κατάφεραν να ξεφύγουν κιόλας (34-43). Hομάδα του Δημήτρη Πρίφτη δεν τα παράτησε και έφερε το ματς στα ίσια. Με πρωταγωνιστές Μέικον και Κασελάκη έτρεξε σερί 9-0 και στο τέλος του ημιχρόνου ισοφάρισε σε 43-43.

Ο Σαντ-Ρος ήταν σε μεγάλο βράδυ για τον Παναθηναϊκό και βοήθησε την ομάδα του να ανακτήσει το χαμένο προβάδισμα της (53-47). Οι πράσινοι ήταν εξαιρετικοί στην άμυνα στο τρίτο δεκάλεπτο, Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη εγκλώβισε τους αντιπάλους του, δέχθηκε μόλις εννιά πόντους, αλλά δεν κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ (57-53).

Η Άλμπα Βερολίνου έφερε εκ νέου το παιχνίδι στα ίσια μ’ένα μικρό σερί 4-0 στο ξεκίνημα της τέταρτης και τελευταίας περιόδου (57-57). Ο Παναθηναϊκός δεν άφησε τη γερμανική ομάδα να κάνει την ανατροπή. Οι γηπεδούχοι με πρωταγωνιστές Μέικον, Κασελάκη και Σαντ-Ρος έτρεξαν σερί 10-0 και πήραν διψήφια διαφορά για πρώτη φορά στην αναμέτρηση (67-57).

Ο Παναθηναϊκός διατήρησε τα ηνία του σκορ εύκολα και πανηγύρισε τη νίκη με 82-67.

Τα δεκάλεπτα: 30-25, 43-43, 57-53, 82-67
Παναθηναϊκός (Πρίφτης): Πέρι 4, Μέικον 20(11ασ.), Παπαγιάννης 14(10ριμπ.), Καββαδάς, Μποχωρίδης, Κασελάκης 17(4), Παπαπέτρου 2, Ουάιτ 3(1), Αβδαλάς 2, Έβανς 4, Μαντζούκας , Σαντ-Ρος 16(1)
Άλμπα Βερολίνου (Γκονζάλεζ): Λο, Ντα Σίλβα 13, Σμιθ 11(1), ΝτιΛόου, Έρικσον 18(4), ΜατΤισεκ, Σνάιντερ 3(1), Όλιντ 5(1), Τίμαν 5, Μπλατ 9(3), Ζούσμαν 1, Λάμερς 2

Τενερίφη – Περιστέρι 97-93

Έφτασε μέχρι τέλους αλλά δεν τα κατάφερε το Περιστέρι… Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη έφτασε …