Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ζαλγκίρις – ΤΣΣΚΑ Μόσχας 51-73: Ένα ημίχρονο ήταν αρκετό.

Ζαλγκίρις – ΤΣΣΚΑ Μόσχας 51-73: Ένα ημίχρονο ήταν αρκετό.

ΤΣΣΚΑ Ούνικς

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας πανηγύρισε ακόμη μία νίκη στη φετινή Ευρωλίγκα, καθώς επικράτησε εκτός έδρας της Ζαλγκίρις Κάουνας με 73-51. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη στο δεύτερο ημίχρονο ήταν εξαιρετική, έπαιξε υποδειγματική άμυνα και πήρε το ροζ φύλλο αγώνα.

Ισορροπημένα ήταν τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ (10-11). Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας κατάφερε να χτίσει μία μικρή διαφορά πέντε πόντων (14-19), αλλά οι Λιθουανοί απάντησαν με ένα μικρό σερί 4-0 και έριξαν τη διαφορά στην ελάχιστη τιμή της (18-19).

Η ρωσική ομάδα στο δεύτερο δεκάλεπτο έσφιξε την άμυνα της και κατάφερε να ξεφύγει με εννιά πόντους (20-29). Ο Μιλάκνις πήρε το όπλο του για τους Λιθουανούς και με συνεχόμενα καλάθια και με σερί 8-0 η Ζαλγκίρις μπήκε ξανά στη διεκδίκηση του ματς (28-29). Οι Ρώσοι διατήρησαν τα ηνία του σκορ μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου (28-30).

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη μπήκε με σκοπό να τελειώσει το ματς. Στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν καταιγιστική και με επί μέρους σκορ 27-11 ξέφυγε στο σκορ και έκανε αποφαφιστικό βήμα για τη νίκη (39-57). Στην τελευταία περίοδο δεν άλλεξα κάτι. Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν τα ηνία του σκορ και πήραν τελικώς τη νίκη με 73-51.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 28-30 39-57, 51-73

Elite League: Τα αποτελέσματα των playoffs / play out

Το «εισιτήριο» για το Final Four πήρε ο Μίλων. Δείτε αναλυτικά τα αποτελέσματα και τη βαθμ…