Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Euroleague: Aποτελέσματα και Βαθμολογία της πρώτης μέρας της 14ης αγωνιστικής [pic+vid]

Euroleague

Εκπλήξεις περιελάμβαναν τα παιχνίδια της πρώτης μέρας της 14ης αγωνιστικής της Euroleague. Την Πέμπτη 9/12 διεξήχθησαν πέντε ματς με τα φαβορί να μην επικρατούν συνολικά.

Συγκεκριμένα, η Φενέρμπαχτσε «σκότωσε» τη Ζενίτ μέσα στη Ρωσία, έχοντας σε τρομερή μέρα τον Ίαν Βέσελι. Ο Τσέχος σημείωσε 32 πόντων, το οποίο και αποτελεί ρεκόρ καριέρας στη διοργάνωση. Νίκη για τους Τούρκους με 86-80.

Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός δεν τα κατάφερε στο Βελιγράδι  και έχασε την ευκαιρία να πιάσει τις 10 νίκες σε 14 αγώνες. Οι «ερυθρόλευκοι» στερήθηκαν δημιουργίας, ξέμειναν από ενέργεια, καθώς ο Ερυθρός Αστέρας με το κλασικό Σέρβικο μπασκετικό του ξύλο, κατάφερε να πάρει τη νίκη με 81-76. Σε τρομερή μέρα ο Νίκολα Κάλινιτς που σημείωσε 25 πόντους και ήταν ασταμάτητος.

Ακόμα, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Euroleague, η Ούνικς έδειξε την ποιότητά της, νικώντας μέσα στο Τελ Αβίβ με 85-74. Σε τρομερή μέρα ο Λορέντζο Μπράουν, που πέτυχε 26 πόντους. Από την άλλη η Μπάγερν πιστοποίησε την ανοδική της πορεία. Οι Γερμανοί του Αντρέα Τρινκιέρι, νίκησαν την Εφές με 83-71, «τρέχοντας» ένα εκπληκτικό τέταρτο δεκάλεπτο όπου δέχθηκαν μόλις 7 πόντους.

Τι κι αν είναι ουραγός στη Euroleague  η Μπασκόνια; Έκανε τα πάντα σωστά στο δεύτερο ημίχρονο και νίκησε εύκολα τη Βιλερμπάν με 91-66. Οι Γκεντρράιτις και Φοντέκιο με 15 πόντους έκοβαν και ο Ένοχ με 14 έραβε! από την άλλη ο Τι Τζέι Πάρκερ για άγνωστες μέχρι στιγμής αιτίες δε συμπεριέλαβε στα πλάνα του τον Κώστα Αντετκούνμπο.