Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ερυθρός Αστέρας – Ολυμπιακός 81-76: Έχασε αλλά δεν χάθηκε…

Ερυθρός Αστέρας – Ολυμπιακός 81-76: Έχασε αλλά δεν χάθηκε…

Ερυθρός Αστέρας

Ο Ερυθρός Αστέρας υποδέχθηκε τον Ολυμπιακό στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Euroleague. Οι «ερυθρόλευκοι του Βελιγραδίου κατάφεραν να πάρουν μεγάλη νίκη με 81-76. Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Ράντονιτς ήταν ο Κάλινιτς με 25 πόντους. Από την άλλη για τους Πειραιώτες ξεχώρισε ο Ντόρσεϊ με 18 πόντους, ενώ από 12 είχαν οι Σλούκας και Βεζένκοφ. Με αυτή την νίκη του, ο Ερυθρός Αστέρας, ανέβηκε στο 6-8. Ο Ολυμπιακός, που δεν «πονά» από μια τέτοια ήττα, βρίσκεται στο 9-5.

Ο Ράντονιτς ξεκίνησε το παιχνίδι με τους Γουόλτερς, Νταβίντοβατς, Λάζιτς, Κάλινιτς και Κούζμιτς. Από την άλλη ο Γιώργος Μπατρζώκας επέλεξε την κλασική πεντάδα ως αρχικό σχήμα. Έτσι στο ματς ξεκίνησαν οι Γουόκαπ, Ντόρσεϊ, Παπανικολάου, Βεζένκοβ και Φαλ.

Η εξέλιξη του αγώνα

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυναμικά τον αγώνα. Κατάφεραν να προηγηθούν με 9-2 και με 12-7. Το πρώτο δεκάλεπτο, έκλεισε με τους Σέρβους να προηγούνται 19-15. Ο Ολυμπιακός δεν έιχε προς το παρόν τόσο καλές ιδέες στη δημιουργία, με αποτέλεσμα να είναι πίσω στο σκορ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο αρχικά ο ρυθμός του αγώνα ήταν ο ίδιος. Ο Ερυθρός Αστέρας έιχε μικρές διαφορές έως 4-5 πόντων. Ωστόσο οι «ερυθρόλευκοι» μπόρεσαν αν μειώσουν στον πόντο με μεγάλο τρίποντο του Λαρεντζάκη για το 34-33. Μάλιστα οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα κατάφεραν να προηγηθούν στο ημίχρονο με 38-36 μέσα στο Βελιγράδι. Ο Κώστας Σλούκας ήταν εκείνος που με μεγάλο τρίποντο έβαλε μπροστά την ομάδα του.

Ο Ερυθρός Αστέρας μπήκε εκ νέου καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο. Οι δυο ομάδες ήταν συνέχεια κοντά στο σκορ, με τον Ολυμπιακό να κρατά με δυσκολία το ισχνό του προβάδισμα. Η ομάδα του Ράντονιτς, έχοντας αρκετά καλά λεπτά μέσα στο ματς κατάφερε να προηγηθεί 49-48 με τον Ιβάνοβιτς. Οι Πειραιώτες δεν κατάφεραν να κάνουν την υπέρβαση και να περάσουν μπροστά κι έτσι το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 56-53 υπέρ των γηπεδούχων.

Ο Ολυμπιακός μπήκε στο τέταρτο δεκάλεπτο πιο δυνατά. Κατάφερε να προηγηθεί με 60-58. Ακόμα, ο Μακκίσικ με  ένα τρομερό κάρφωμα 5.17′ πριν το τέλος, έκανε το 66-64 υπέρ της ομάδας του. Ωστόσο οι Σέρβοι αντέδρασαν και προηγήθηκαν με 69-66.  Μάλιστα οι γηπεδούχοι κατάφεραν να έχουν πιο καθαρό μυαλό ως το τέλος. Έτσι τελείωσαν το ματς κρατώντας στο Βελιγράδι το ροζ φύλλο αγώνα. Τελικό σκορ στη «Χάλα Πιονίρ» το 81-76 υπέρ των γηπεδούχων.

Για να δείτε τα στατιστικά του αγώνα πατήστε εδώ.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 36-38, 56-53, 81-76.

Τα στατιστικά στοιχεία του αγώνα:

Ερυθρός Αστέρας (Ράντονιτς): Γουόλτερς 10 (2/3 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 ασίστ), Νταβίντοβατς 11 (3/5 τρίποντα), Μίτροβιτς 12 (4/5 δίποντα, 4/4 βολές, 8 ριμπάουντ), Λάζιτς 6 (1), Κάλινιτς 25 (8/13 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ντόμπριτς, Χόλινς 3 (1), Σιμόνοβιτς, Ιβάνοβιτς 10 (0/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 7/9 βολές, 4 ασίστ), Μάρκοβιρς (5 ασίστ), Κούζμιτς 4 (5 ριμπάουντ, 2 ασίστ)

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 3 (1/1 δίποντο, 0/1 τρίποντο, 1/1 βολή, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 λάθη), Ντόρσεϊ 18 (3/4 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Λαρεντζάκης 3 (1), Φαλ 3 (1/3 δίποντα, 1/2 βολές), Σλούκας 12 (2/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ασίστ), Μάρτιν 8 (4/6 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Βεζένκοβ 12 (2/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/2 βολές), Πρίντεζης 4, Παπανικολάου 3 (1), Ζαν-Σαρλ 2, ΜακΚίσικ 8 (2/3 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/4 βολές)

Τα ομαδικά στατιστικά του Ερυθρού Αστέρα: 18/31 δίποντα, 9/22 τρίποντα, 18/21 βολές, 27 ριμπάουντ (22 αμυντικά – 5 επιθετικά), 23 ασίστ, 5 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 9 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 18/31 δίποντα, 11/24 τρίποντα, 7/11 βολές, 27 ριμπάουντ (21 αμυντικά – 6 επιθετικά), 16 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 13 λάθη