Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μακάμπι – Ούνικς Καζάν 74-85: Ο Μπράουν «σκότωσε» τους Ισραηλινούς

Μακάμπι – Ούνικς Καζάν 74-85: Ο Μπράουν «σκότωσε» τους Ισραηλινούς

Μακάμπι - Ούνικς

Η Μακάμπι υποδέχθηκε την Ούνικς στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Euroleague. Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου δεν τα κατάφερε στην έδρα της. Έπειτα από μια κάκιστη τέταρτη περίοδο, γνώρισε την ήττα από τους Ρώσους με σκορ 85-74.

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Περάσοβιτς, ήταν ο Λορέντζο Μπράουν με 26 πόντους. Από την ομάδα του Τελ Αβίβ, ξεχώρισε ο Γουιλμπέκιν με 18 πόντους. Με αυτή της τη νίκη η Ούνικς Καζάν πηγαίνει στο 8-6. Από την άλλη η Μακάμπι «πέφτει» με ρεκόρ 7-7 πλέον.

Η εξέλιξη του αγώνα

Η Ούνικς ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι. Έτσι, μέχρι τα μέσα της πρώτης περιόδου κρατούσε μία διαφορά της τάξεως των 7 πόντων με το σκορ να γίνεται 9-2 και 12-5. Όμως, η αμυντική λειτουργία της Μακάμπι και κυρίως ο επιθετικός οίστρος του Γουίλμπεκινέφεραν γρήγορα την ισορροπία στο παιχνίδι. Ο άσος των Ισραηλινών, σημείωσε 8 συνεχόμενους πόντους. Το σκορ στον φωτεινό πίνακα έγραφε 16-16, με 6′ αγώνα να έχουν περάσει.

Από εκείνο το σημείο κι έπειτα το παιχνίδι έγινε ντέρμπι με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 26-24 έπειτα από… τετράποντο του Μέγιο στην εκπνοή του χρόνου. Στο ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε και το δεύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου. Οι δύο ομάδες δεν μπόρεσαν να επιβάλουν η μία στην άλλη τον ρυθμό τους με αποτέλεσμα να μην καταφέρουν να ξεφύγουν στο σκορ. Έτσι, πήγαν στα αποδυτήρια ισόπαλες 43-43 αφήνοντας ανοιχτούς λογαριασμούς για τη συνέχεια του αγώνα.

Στην Τρίτη περίοδο η Μακάμπι μπήκε με το μαχαίρι στα δόντια και κατάφερε για πρώτη φόρα στο παιχνίδι να προηγηθεί με τέσσερις πόντους και 47-43. Ωστόσο, ο τρομερός, σήμερα, Λορέντζο Μπράουν και ο Οτζέι Μέγιο έτρεξαν ένα γρήγορο 7-0 επιμέρους διαμορφώνοντας το 50-47. Το παιχνίδι έγινε ξανά ντέρμπι. Οι δύο ομάδες συνέχισαν να συμβαδίζουν στο σκορ μέχρι και το 28ο λεπτό. Η Μακάμπι επανέφερε στους 4 τη διαφορά με το σκορ να γίνεται 62-58. Ο Γουίλμπεκιν, με τον Ρέινολντς διαμόρφωσαν το 66-63 του τρίτου δεκαλέπτου.

Στο τέταρτο και τελευταίο μέρος του αγώνα η Ούνικς θυμήθηκε τον καλό της εαυτό της πρώτης περιόδου. Ξεκίνησε το δεκάλεπτο με 9-0 επιμέρους σκορ, διαμορφώνοντας το 72-66. Ο  Μάριο Χεζόνια πέτυχε σε εκείνο το σημείο 5 πόντους. Ο Νάναλι μείωσε σε 76-72 για την Μακάμπι, ο Χεζόνια όμως και πάλι δήλωσε παρόν για το 78-72, με τον Λορέντζο Μπράουν να ανεβάζει κι άλλο τη διαφορά σε 80-72 (+8), με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 85-74.

Για να δείτε τα στατιστικά του αγώνα, πατήστε εδώ.

Τα δεκάλεπτα: 24-26, 43-43, 66-63, 74-85.

Τα στατιστικά στοιχεία του αγώνα:

Μακάμπι τελ Αβίβ (Σφαιρόπουλος): Γουίλμπεκιν 18 (1/5 δίποντα, 4/10 τρίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Έβανς 5 (1), Καλέιρο 3, Γουίλιαμς 4 (1/5 σουτ, 2/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Τέιλορ, Ρέινολντς 12 (5/10 δίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Ντιμπαρτολομέο 8 (2), Μπλέιζερ 1, Νάναλι 12 (1), Ζίζιτς 11 (5/5 δίποντα, 1/2 βολές), Ζιβ.

Ούνικς Καζάν (Περάσοβιτς): Σπίσου, Μπράουν Τζ. 6 (3/3 δίποντα), Κάνααν 18 (1/1 δίποντο, 3/6 τρίποντα, 7/7 βολές), Μπράουν Λ. 26 (8/15 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 λάθη), Μπράντλεϊ 4 (4 κλεψίματα), Χεζόνια 14 (3/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ουζίνσκι, Τζέκιρι 6 (9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 λάθη), Μέιγιο 11 (2).

Ομαδικά στατιστικά – Μακάμπι Τελ Αβίβ: 14/30 δίποντα, 8/23 τρίποντα, 22/28 βολές, 32 ριμπάουντ (22 αμυντικά + 10 επιθετικά), 11 ασίστ, 4 κλεψίματα, 17 λάθη, 2 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά – Ούνικς Καζάν: 21/36 δίποντα, 9/22 τρίποντα, 16/17 βολές, 24 ριμπάουντ (20 αμυντικά + 4 επιθετικά), 14 ασίστ, 11 κλεψίματα, 10 λάθη, 1 μπλοκ.