Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ζενίτ – Φενέρ 80-86: Έκαναν τη «ζημιά» με Βέσελι οι Τούρκοι

Ζενίτ – Φενέρ 80-86: Έκαναν τη «ζημιά» με Βέσελι οι Τούρκοι

Βέσελι κάρφωμα

Η Ζενίτ υποδέχθηκε τη Φενέρμπαχτσε στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας. Η τουρκική ομάδα έχοντας πιο καθαρό μυαλό στο τέλος, κατάφερε να φύγει με το «διπλό» στο τέλος της αναμέτρησης. Η φιλοξενούμενη ομάδα είχε σε τρομερή μέρα τον Βέσελι ο οποίος σημείωσε  32 πόντους, με τους 15 από αυτούς, να επιτυγχάνονται στο πρώτο δεκάλεπτο.

Με το τέλος του αγώνα, το σκορ στο φωτεινό ταμπλό έδειχνε 86-80 υπέρ της Φενέρ.Με τη νίκη της αυτή η ομάδα του Τζόρτζεβιτς, πήγε στο 5-9, ενώ η Ζενίτ έχει 8 νίκες και 6 ήττες σε 14 αγώνες.

Η εξέλιξη του αγώνα

Ντέρμπι από την αρχή μέχρι το τέλος ήταν το Ζενίτ – Φενέρ. Υπήρχαν εναλλαγές στο σκορ ήταν πάρα πολλές. Στο πρώτο δεκάλεπτο μάλιστα, έγινε κάτι τρομερό. Ο Ίαν Βέσελι σκόραρε τους 15 από τους 16 πόντους  της φιλοξενούμενης ομάδας. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 18-16 με τον Τσέχο να τα βάζει κυριολεκτικά με μια ολόκληρη ομάδα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ρυθμός του αγώνα παρέμεινε ο ίδιος, με την τουρκική ομάδα να προσπαθεί να περάσει μπροστά. Ωστόσο ήταν πολύ σκληρή η κόντρα των δυο ομάδων, με αποτέλεσμα καμία από τις δυο να μη μπορεί να χτίσει κάποια αξιόλογη διαφορά. Το ημίχρονο έληξε με τη Ζενίτ να προηγείται με 41-40.

Στο ίδιο πλαίσιο συνεχίστηκε και το δεύτερο ημίχρονο. Εκεί, η Φενέρ ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο περνώντας μπροστά. Προς το τέλος προηγήθηκε με 61-59, ωστόσο η ομάδα του Πασκουάλ πέρασε εκ νέου μπροστά με 62-61, το οποίο ήταν και το σκορ του τρίτου δεκαλέπτου.

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τη Ζενίτ να προηγείται με 64-61. Όμως με τρεις εύστοχες ελεύθερες βολές η Φενέρ κατάφερε να ισοφαρίσει. Η ομάδα του Τζόρτζεβιτς πέρασε και μπροστά με 71-66 στο 33ο λεπτό. Ωστόσο ο Ζούμπκοβ μείωσε για τους Ρώσους με τρίποντο σε 71-69.

Μάλιστα σαν αν μην έφτανε αυτό, ο Κουζμίνσκας με νέο τρίποντο έβαλε τους γηπεδούχους μπροστά με 72-71. Στη συνέχεια οι Τούρκοι έδειχναν να έχουν λίγο πιο καθαρό μυαλό και προηγήθηκαν με 77-71 μέσα στη Ρώσια. Έδειχναν έτοιμοι να κάνουν τη ζημιά στον Τσάβι Πασκουάλ και την ομάδα του.

Η φιλοξενούμενη ομάδα, κατάφερε να κρατήσει το υπέρ της σκορ παίρνοντας μάλιστα και κρίσιμες μικρές υπέρ της διαφορές. Έτσι το σκορ έφτασε στο 84-78, αλλά και 86-80 υπέρ των Τούρκων, το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Για να δείτε τα στατιστικά του αγώνα πατήστε εδώ.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 41-40, 62-61, 80-86.

Τα στατιστικά στοιχεία του αγώνα:

Ζενίτ (Πασκουάλ): Λόιντ 19 (4/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 5/7 βολές, 3 ασίστ, 6 λάθη), Καράσεβ 3 (1/5 τρίποντα), Μπαρόν 8 (2/7 σουτ, 2/2 βολές), Πούσκοφ 2, Κουζμίνσκας 17 (4/7 δίποντα, 3/5 τρίποντα), Ζούμπκοφ 8 (2), Πόιτρες, Πονίτκα 3 (5 λάθη), Φράνκαμπ 5 (1), Μίκι 8 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Γκουντάιτις 7 (3/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ).

Φενέρ (Τζόρτζεβιτς): Μπιρσέν, Χαζέρ 2, Μαχμούτογλου 1, Μπιμπέροβιτς 2, Ντε Κολό 18 (5/5 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 8/9 βολές, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη), Χένρι 7 (1/4 τρίποντα, 4 ριμπαόυντ, 6 ασίστ, 4 κλεψίματα), Πιερ 13 (1), Βέσελι 32 (9/11 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 8/9 βολές, 5 ριμπάουντ), Μπούκερ 10 (1), Πολονάρα 1, Ντουβερίογλου.

Ομαδικά στατιστικά – Ζενίτ: 16/30 δίποντα, 13/28 τρίποντα, 9/13 βολές, 21 ριμπάουντ (13 αμυντικά + 8 επιθετικά), 18 ασίστ, 9 κλεψίματα, 17 λάθη.

Ομαδικά στατιστικά – Φενέρμπαχτσε: 25/32 δίποντα, 5/15 τρίποντα, 21/27 βολές, 19 ριμπάουντ (15 αμυντικά + 4 επιθετικά), 22 ασίστ, 12 κλεψίματα, 15 λάθη, 1 μπλοκ.